Bencil Bir Blogger Olduğuna Dair 10 İşaretSözlük anlamı olarak bencillik hakkında kısa açıklama bu şekildedir:
Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan, hodbin, hodkâm, egoist:.

"Bencildir insanoğlu, bencil olduğu için de yalnız kendi dertlerini düşünür, yalnız onlara inanır."
 N. Ataç.

Her ortam insanın şekillenmesinde katkıda bulunur.
Bir blogger olmak da sürekli şekillenmek demek.Bir blogger olmak demek bir çok davranışı gözden geçirmek yerine göre değiştirmek yerine göre düzeltmek yerine göre vazgeçmek demek...

Sanal alemde beni kimse göremez sanal alemde istediğim gibi davranırım diye düşünen en büyük kötülüğü kendine yapmaktadır zira sanal alemin insanın özündeki bir çok meziyeti meydana çıkarma durumu vardır.

-Ya sanal alemde iyiliğiniz değil de kötülüğümüz su yüzüne çıkıyorsa?
-Bunun meydana gelmesinde ya bizim katkınız büyükse?
-Ya bulunduğunuz ortma sandığımız gibi değilse?
-Ya bunu göremeyecek kadar bencilsek?Bencil bir blogger olduğuna dair işaretler


1-SAMİMİYETSİZLİK
Sizin bu alemde kim olduğunuz kendinizi nasıl tanıttığınızla anlaşılır.Ancak kurgu üzerine veya taktik üzere yol alımlarında insanın özü sanal alemde daha çok fark edilmektedir.Sizi okuyan her insanın bir hayat tecrübesi bir insanlarla yaşadığı ilişkilerden elde ettiği birikimi vardır,birikim miktarına göre çok veya az anlar,ama anlar.Samimiyeti anlar,bencilliği sezer.

2-YORUM YAPMAK İÇİN YORUM YAPMAK
Blogumuzu önplana çıkarmak için blog blog gezintilerimizde yorum yapmak gayet doğal,olması gereken ve güzel bir davranıştır.
Ancak yorum yapmak için yapılan yorumlar da var.İsteksiz yapılmış yorumlar mecburiyetten yorum yaptığımızı eleverebilir,hissettirebilir,sizi değil,yorum yaptığınız blogun sahibini.
Samimi,konuyla ilgili,kısa olsa bile içinde öz barındıran yorumlar mutlaka takdir edilir,yapmamak bencilliktir.

3-MENFAAT İÇİNDE OLMAK
Yayına aldığımız en son yazıyı tanıtmak bir bloggerin yapması gereken en mantıklı şeydir.Ama her seferinde blog blog gezip bulunduğun blogun son yayınına öylesine yazılmış bir yorum hatta iki kelimelik bir cümle atarak yorumunu yeni yayınıma beklerim/gelmezsen küserim/bak ben yorum yaptım sen de yapmalısın havalarına girmek bencilliktir hatta tehdit bile içerir.
Blogger olmak demek bir çevre oluşturmak gerek demek yani zaman ve emek vermek gerek,kısayoldan sadece blogun görünsün diye veya sadece yorumlarda ismin yer alsın diye yorumlarda yerini almayı tercih edenlerdensen bencil bir bloggersin.

4-EN İYİ BENİM ALGISINA KAPILMAK
Neye göre?
Bizi tam olarak kim tanır bu alemde?
Bu alemdekileri biz ne derece tanıyoruz.
Tanımımızı yapan ektiklerimizdir,yani yayınlarımız blogumuzun içeriği ve kalitesidir.Kendine saygısı olan biraz düşünen blogger hem kaliteli bir şeylere imza atmayı tercih eder hem de kaliteli içerik avcısı olur,olanın da kıymetini bilir okuru olur.
İyi/bilgili/akıllı/güzel olduğumuza biz değil okuyucumuz ve emekle ürettiklerimiz belli eder aksini düşünmek hayal hülya ve tabii ki bencilliktir.En büyük zararı da böyle düşünen görür.

5-YORUMLARI CEVAPSIZ BIRAKMAK-OKURU DİKKATE ALMAMAK
Yorumların yazının en önemli parçası olduğunu düşünüyorum yani bir çok okuyucumun yayının altında yapılan yorumları okuduğunu yaptıkları yorumlardan görünce seviniyorum.Yorumlar yazının devamının okuru tarafından yazılmasıdır bir bakıma.
Yorumlar bloggeri mutlu eder!
Belki de blogger olmanın en güzel yanlarından biri gelen yorumlardır,pek benzeri olmayan bir mutluluktur şüphesiz ancak dört gözle beklenen yorumları onayladıktan sonra hatta yorumun içinde pek yerinde bir soru yer alıyorsa ( ki bu soru senin yazdığın yayın ile ilgilidir yani bizzat seninle ilgilidir)soruyu cevapsız bırakman cevapsız bırakıp zaman ayırmaman yorumu yayına alıp karşılık vermemen de bencilliktir.Yapmayalım bunu.
Sayfasına yorum yapıp cevabı için tekrar tekrar bloguna uğradığım bir kaç blogger olmuştur çok merakla beklediğim cevabı hiç bir zaman alamamak beni o bloga karşı ciddi oranda soğuttuğunu hatırlıyorum.

6-YAYINI TARAMAK
Yayını şöyle hızlıca tarayan veya yapılan yorumlardan kopya çekip yorum yapmak için yorum yapmak da şüphesiz bencilliktir.

7-BEĞENMEMEK
Kendi titiz çalışman ve araştırman veya emeğinin değerini gözünde büyütüp aynı emeği veya daha fazlasını senin dışında başka hiç bir bloggerin göstermediğini düşünmek de bencilliktir.Herkes kapasitesine göre üretir,kimisi dört satır ile kendini ifade ettiğini düşünerek memnun kalır kimisi uzun uzun yazarak.

8-PAYLAŞMAMAK
Bayılıyorsun ama başkası da bayılsın istemiyorsun.
Faydalandım diyorsun ama başkası da faydalansın istemiyorsun oysa ki sanal alemde bir çok bilgi insanlar ve hesaplar arasında paylaşıldığı için sana bana ona ulaşmıştır.İyi bir yayını paylaşmamak sırf bu yüzden saf bencilliktir.

9-ZOR DURUMLARDA HATIRLAMAK
Çalışmayan bir eklenti,hata veren başka bir özellik için kapısını sadece yardım için çaldığın,başın sıkışınca hatırladığın o insan kapıyı çalışından bencil olduğunu anlayacak ve gerçekten ihtiyacın olan yardımı sana ne yazık ki vermeyecek,haksız mı?
Ha bir de yardım ettikten sonra teşekkür etmemek de var dimi,çok ayıp.

10-BENİM DEDİĞİM GİBİ OLACAK
Görmemek,önemsememek.
Kendisi gibi olmayanı dışlamak,farklı olanı tanımaya kendisine şans veremeyecek kadar bencil olan bloggerlar da var.Onların yaptıkları en doğrusudur en güzelidir en mükemmelidir.Ezici gücünü kırıcı tavrını sergileyerek popüler olmayı uman,gerçek hayatta asla sesli olarak vucüt bulmayacak düşünceleri pervazsızca yazarak benim dediğim doğru çünkü ben haklıyım çünkü benim canım yandı çünkü bu acıyı ben yaşadım mantığıyla yol almak hele ki yükselmek ve sevilmek çok zor olsa gerek çünkü bu bencilliğin zirvesidir.BENCİLLİK
Mutsuz olmak için harika bir tercih!

İnsan olma gereği var olan ve her alemde insanlığını korumaya çalışan,emeğe saygı gösteren,görünümden çok manaya yönelen insan olmak hepimiz için zordur.

Sanal aleme gereğinden önem verdiğimi düşünenler unutmamalı ki biz çocuklarımıza ormandaki ağaçların sayısı göllerin su miktarı ve havadaki oksijen kalitesinden ziyade bir sanal alem mirası da bırakacağız geriye.

İnternet insanın bencilliğini ve narşisizmi besleyen en büyük tehlikedir.Hangi mecrada hangi alemde olursak olalım hangi platformda sesimizi duyurursak duyuralım geriye kalitemiz,geriye ürettiklerimiz geriye biz kalacağız..

Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

10 yorum:

 1. Güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Buna benzer bir yazi daha okumustum popüler bir blogda.Ama seninkinde daha farklı intibalarada yer vermissin.İşi düşünce gelenleri hiç sevmem.Bloğuna davet edeni severim ancak güzel bir yorum bırakip davet ederse.Ama yazisina davet edeni çıkarci bulurum.Bu yüzden eklemediğim arkadaşlar vardır.Her yorum yapana muhakkak yorum bırakirim.Ama gercekten okumadan yorum yapmam.Ziyaret edeni ziyaret ederim.Çünkü oda benim sevindigim gibi sevinsin isterim. 😄

  Ama özellikle popüler bloggerların bazılarında gördüğüm hahayyy sende kimsin tavırlarını alttan alta aşılamaları hiç hoşuma gitmiyor.Ne gerek var böbürlenmeye.Bir zamanlar sende böyleydin dimi?

  Daha cok yorum yaparim ama kizim rahat vermiyor.Güzl bir paylasimdi ellerine saglk 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanal alem ve sanal çevre aynı Özlem hanım şu var ki burada çok şey yazılıyor yani ifade edilmesi için yazı kullanılır gerçek hayatta da vardır bunlar menfaat dünyası..
   Dolayısıyla herkes kendisi olsa böyle olmayacak blog eskiden çok samimiydi çok sıcaktı şimdi de öyle ama bizi etkileyen başka etkenler olduğunu düşünüyorum ayrı bir yayında ele alınabilir.
   Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Tamamen haklisin, cok guzel bir yazi olmus gercekten.dikkat etmekte fayda var .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz için teşekkür ederim naçizane bunlar pek şık davranışlar değil.

   Sil
 4. Aynen o samimiyetsizlik beni bitiriyor.
  Yazıyla ilgili hiçbir şey eklemeden yorumda sadece 'geldim beklerim' yazanlar favorim :)

  YanıtlaSil
 5. Çok zekice bir girişle, güzel bir yazı daha okumuş oldum. izlenimleriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ^.^

  YanıtlaSil
 6. Başarılı bir yazı bu işi prim için yapanlara ders olsun

  YanıtlaSil