Gerçekleşen Hayallerin Sonrasında Neler Oluyor?


İnsan hep başka yerleri hayal eder,başka yerleri özler..
Der ki;şimdi filanca yerde olsaydım böyle olmazdım,hayatım böyle olmazdı..ve devam eder;hayatımın bu günü veya şu vakti şöyle olurdu kesin,kesin kendim de çok farklı olurdum,çevrem farklı olabilirdi veya yaptıklarım çok değişik olabilirdi..

Göz önüne getirir sonra hayatını tekrar,şu an yaşadığı hayatı..ama gözden geçirdikleri hep olumsuz yanlarıdır,sevdiği yanları değil değiştirmek istediği yanlarıdır sahnede olan..
Evet hayatımda bunlar fazla,bu olmamalı veya şu insanlar hiç olmamalıydı der..

Başka bir yerde olma hayalini kurarken hayatında istemediği bir çok şeyi hayaldeki yerde onlara yer vermez onlar orada yoktur..
Hayaldeki yer çok kusursuz olabiliyor çünkü,bir çok engeli bir çok duvarı hayalde kaldırılabiliyor çünkü..

Gün gelir de hayaller gerçek olunca hayal kurma esnasında hesaba katmadığı bir çok şey de gerçekleşiyor hayal ile birlikte,hayal ederken tahmin edemediği durumlar mesela..veya gelişmelerin getirdiği bazı durumların içinde bulur kendini..hayalini yaşıyor ama mutlu değildir insan..hayal ettiği gibi olmamakla beraber istediği gibi de olmakta sıkıntı çekiyor..

Hayali yavaş yavaş kabusa dönüşmeye başlıyor böylece eski hayatı kıymetleniyor,hayaline ulaşmadan evvel duyduğu sevgi ve beslediği saygı yavaş yavaş soluk bir renge bürünüyor..imtihanı oluyor..

Bu senin hayalindi neden böylesin diye soruyor kendine..hani istediğin buydu ya neden mutlu değilsin der..

Ancak daha evvel bulunduğu yer mekan ve hayatı kıymetini bilmediğinden ondan şiddetle kurtulmak istediğinden olsa gerek iyi yönlerini hatırlatmaya başlıyor ve ondan intikam almış oluyor böylece..

Sen beni sevmedin ki bana geri dönmeni isteyeyim der gibi..istemediği o eski hayatına dönüşü zorlaşıyor böylece.

Yeni hayat hayalin ta kendisi olmuşken insan evvelki hayatını arzulamaya başlar,hayaline de ihanet ederek bu sefer..böylece bulunduğu yerden daha evvel olduğu yeri istemeye başlar ya da daha tehlikeli bir şey yapmaya girişir,yeni bir yer yeni bir hayal inşa etmeye başlar..

Yeni hayal daha anlamlı daha özgür daha mutlu bir hayaldir ve tahminince daha dikkatli kurulacak bir hayaldir..ama bunu daha evvel yaşamıştır,yeni hayali kurarken şu anda gerçekleşmiş bir hayal içinde oluşunu daha önceki hayatını kıyaslayınca hayali için kaybettiklerini görmeye başlar ve tam da bu noktada bulunduğu yerde olmak istediğini o yere gitmenin de bir bedeli olduğunu anlar..şanslıdır.

Çünkü bunun farkına varmak bulunduğun hayatın kıymetini gösterir insana,iyi yanlarını,güzel yönlerini..hayallerin kusursuz ve tam olamayacağını gösterir..böylece büyür kalbi,yerinde inşa eder yarını,bulunduğu yerde değiştirir bir çok şeyi,başka bir yer hayal edeceğine bulunduğu yeri hayalindeki yere benzetmeye çalışır...çünkü dersini almıştır artık..

Bulunduğu yerde yeni bir hayal kurmak ve bu hayali gerçekleştirmek demek,şimdi yani içinde bulunduğu yerin de bir gün hayal olabilecek kadar güzel olduğudunu uzaktanve çok geç bir vakitte fark etmek demek....

Başka bir yeri hayal etmek başka bir hayatı istemek ve onun için şu anki hayatımızdan vazgeçmek demek,yaşadığımız hayatı aratacak daha zor bir noktaya gelmeyi istemek demek..ne istediğimizi iyi düşünelim,arzuladığımız şeyi iyi tartalım,elimizdekinin kıymetini ondan uzaklaştıktan sonra pişmanlık içinde anlayacağımıza şu anda bizim için gerçekten ne ifade ettiğini anlamaya çalışalım..

İyi ve kötü yanlarıyla,sevdiğimiz ve sevmediğimiz insanlarıyla..çünkü bir hayal kurmak güzeldir gerçekleşmesi de inanın hiç zor değildir ama dünya üzerinde herşeyin bir bedeli vardır..gerçekleşen hayallerin bile..
Biliyor musun, o harika an hiç olmayacak...
Gölün kenarında, büyülü, duru manzaraya bakarken sivrisinekler rahat bırakmayacaklar meselâ. Ya da tek katlı evinin bahçesinde mangal yaparken arı istilasına uğrayacaksın. Ne bileyim, o vitrinde gördüğün ışıltılı ayakkabı vuracak bileğini. Çölde toz kaçacak burnuna ağzına, deniz tutacak teknede...
Velhasıl, o harika an hayallerindeki gibi olmayacak hiçbir zaman...
İçinde bulunduğun ana bak sen en iyisi..
Sanırım ancak bu anın tadını çıkartabilen , her zaman, her türlü aksiliğe rağmen hayatın tadını çıkartmayı bilir...Bir-ikim


4 Nisan 2017


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

8 yorum:

 1. Hayaller gerçekleşince başka bir hayalin peşinden gitmeye çalışır insan.Çünkü hayallerin sınırı yoktur.Bir de gerçekleşirken doğum sancıları çekersin,başına olmadık işler gelir.Bunlar yine de hayaline gölge düşürmesin.Hayal ettiğin şeyin tadını çıkar.An'ı yaşa derim ben.Güzel bir yazıydı.Kaleminize sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. An içinde olmak ve bu farkındalık ile yaşamak en güzel tabii ki hayal kuracağız ben çok kurarım bazen küçücük bazen büyük hayaller gerçek olanlar oldu olmayanlar da var hayalsiz olmaz hasılı.
   Çok teşekkür ederim sevgiler.

   Sil
 2. Cok guzel bastan sona haklisin. hayallerin pesinden kosan degil de gecmisi özleyen birisi olmusumdur hep. bazi seyler biz anlayamadan gecip gidiyor ve çok şeyin o anki degerini bilmiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçtiğim yolun özlemini çekerim,biraz nostalji biraz melankoli olur belki emek içerdiği için öyledir.

   Sil
 3. Neyse ki bir yerlerde hala izlerin var..
  Kimisi kabısla yaşar kimisi hayalle aslında hiç bir zaman tam gerçekleşmez hayaller hep oldu ama diye bir ama saklıdır kenarda. Hep daha fazlasını arzular insan.. hayallerin huzur getirmesi dileğiyle.. yeni sayfan mutluluk olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayalsiz olmuyor arkadaşım insanın zaten elinde değil hayal kurmamak hiç kurmam dese bile yorgun olsa dinlendiğini hayal eder yani kaçınılmaz bir durum dileğim o ki Allah bizim için hayırlı olan hayalleri kurdursun.
   Hoş geldin Nur Salkımım güzel dileğin için teşekkür ederim ayrıca..

   Sil