Güzel Bir Blog İçin Tavsiyeler


Blog dünyasında,yarının yazar adayları blog tasarımcıları blog dünyasını değiştiren güzelleştirenler tasarımcılar şairler aşçılar ve binbir çeşit yeniliklerin yeşerdiği bir yerdir.
Peki sizin blogunuz ne durumda..sevilen severek okunan ziyaretçisi çok yorumlayanı oldukça fazla mıdır?
Emeklerinizin karşılığını alıyormusunuz veya almak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilemiyormusunuz?
Blog yazmak hem eğlenceli hem güzeldir..profesyonel olmak şart değil tam aksine amatörlük kokan postlar ve resimlerdir blogu blog kılan..
Bloglarımızın daha kolay daha güzel daha okunası ve ziyaret edilesi olmaları için ve ziyaretçilerimizin bizden memnun blogumuzda rahat etmesi için dikkate almamız gereken bir kaç husustan bahsedeceğim..

Blogumuzda olması-olmaması gereken husular:

1)Autoplay müzik

Autoplay müziği kapatın..ziyaretçilerinizle paylaşmak istediğiniz müziği istedikleri zaman dinleyebilmeleri lüksünü sunmalısınız..autoplay değil manuel müzik çalarları tercih edin.

2)Şirinlikler

Şirin janjan'lı rengarenk eklentiler gerçekten çok güzeller ama gözleri rahatsız ettikleri de bir gerçek..özellikle postunuzu okumak için gerçekten büyük bir çaba sarf etmeye çalışan birinin gözünde yanıp sönen şirin bir meleğin vazgeçtirici özelliği olduğunu da unutmamak lazım.

3)Hoşgeldin! 

Merhaba! Günaydın!
mesajını blogumuza girer girmez ziyaretçimizin yüzüne yapıştırmak niye?Pop-up mesajları kaldırmak evimize gelen misafirin önünden havlayan köpeği bağlamak gibidir..her sayfa değişiminde karşısına çıksın her kapıda havlamasını kim ister?

4)Yorum yalvarışı

Yakarışı:Lütfen yorum bırakın yorumsuz olmaz yorum bırakmadan bırakmam diyen vurgulayan resimler yazıları kaldırın..
Ev örneğini bir daha vermiş olayım..kapınızda oturup ''Lütfen evime gelin misafirim olun''demek istermiydiniz?
Yorum yapmak hem çok güzel hemde ödüllendirme verilen emeği takdir etme şeklidir kabul.
Ama şunu da akılda bulundurmamız yorum aşkımızı yatıştırabilir..
Sizi okuyanlar mutlaka varıdr,yorum yazmayı sevmeyenler de vardır mutlaka..yorumlayanlar ise blogumuza renk-hareket ve anlam katar.
Lakin biraz zorlar gibi biraz dayatır gibi yorum yapmalarına teşvik etmek belki de tam aksine sebep olur diyebilirim.Yöntem biraz yanlış gibi dostlar.
Yorumlamak isteyen zaten yorumunu yorum kutusuna bırakıp bizi mutlu edecek emeğimizi takdir edecektir,emin olun.

5)Aynı konular aynı konular

Bir çok yerde yayınlandığı bir çok yerde ilgi gördüğü için yayınlamayın postunuzu yani aynı postu.
Kopyala yapıştır yöntemineyse hiç değinmiyorum-ne ayıp bişey..
İlgili veya ilgi alanınız olan bilgi sahibi ve hakim olduğunuz konular üzerine post hazırlayın..
İçten samimi olun,sırıtmak şımartmak zaman zaman iyidir sevildiğimizi biliyorsak daha rahat davranabiliriz belki ama her zaman değil..tatlı bir resmiyet sizi hem sevdirir hem saygı duymalarını hatta sizi daha sık okumalarına sebep olabilir.
Hayatta tatmin edemediğimiz duygularımızı ziyaretçilerimizin tatmin etmelerini beklememek lazım bu yanlış bir beklentidir.
Postlarınızın fazla uzun olmamalarına özen gösterin uzun postlar genelde başı ve sonu veya yorumlardan ilham alınarak yorumlanan postlardır okunmayan postlardır...uzun yazmak kaçınılmaz ise aralarına ziyaretçiyi eğlendirecek veya sıkılmasını önleyecek resimler ekleyebilirsiniz.
Özgün olmak sizi sevdirecektir özgün ve samimi olmak yazarlığınızı geliştirecek blogunuzdaki paylaşımları tatlandıracaktır.

6)Anasayfada kocaman devasa resimler.

Bekle bekle yüklenmiyorsa blogunuz bir hata vardır demek.
Görsel olarak resimsiz blog biraz boş biraz renksizdir evet tabii böyle olmak bilinçli bir seçimse sorun yok ama blogunuz hem renkli hem resimli olmasını istiyorsanız anasayfaya resimlerinizin boyutu ekranı kaplamayacak,yüklenmesi zaman almayacak büyüklükte olmasına özen gösterin..
Anasayfadaki konu sayısı da çok önemli 3 ila 5 konu aşağıya çekilerek gezilen bloglarda ideal bir sayıdır..
Blogunuza üste çık'ma kolaylığını da eklemek ziyaretçiyi rahatlatacak sizi daha çok sevdirecektir.

7)Hakkımda ve Profil

Sizi okumayı seven ziyaretçi mutlaka Hakkınızda bir şeyler bilmek isteyecektir.
Bir resminizi eklemek veya hakkınızda kısa bir bilgi yazarak kendinizi tanıtmak ya da blog yazma amacı ve sebebini açıklayan bir kaç mısra eklemek samimiyetinizi artıracaktır.
Size ulaşmak isteyenlere kişisel posta adresinizi kullanmak istemediğiniz takdirde blog adına açılmış bir mail adresi ile bu imkanı sunmak da ayrı bir güzelliktir.

8)Reklamsever blogcu.

Blogumuzdan para kazanmak Blogger'ın bizzat bize sunduğu ve teklif ettiği bir imkandır..
Reklamlara evet ama kandırıcı şaşırtıcı kafa karıştırıcı rahatsız edici reklamlara hayır.
Tıklamalara gizlenmiş reklamlar çok çirkin pop-up reklamlar rahatsız edici ve iticidir.
Blogunuzun görünen ama ziyaretçiyi rahatsız etmeyen reklamın yayını kimseyi huzursuz etmeyecektir hatta dilediğiniz ilgiyi görüp tıklanabilecektir.

9)Şablonunuzu oluşturun veya hazır seçin.

Şablon blog,blog şablon demektir bir bakıma.
Görünümüze önem verip tema tasarımcısından renkleri ebatları uyumlu göz yormayan güzel şablonlar oluşturabilirsiniz.
Bunu yapmakta zorluk çekenler hazır bir şablon kullanmayı deneyebilirler.
Son zamanlarda üretilen şablonlar ise profesyonel bir site kadar düzgün ve güzeller,tavsiye ederim..
Not:Postun amacı daha güzel bir blog daha okunası postların yayınlanmasına teşviktir.
Hiç bir şekilde şahsi bir çıkar incitici sözleri süsleyerek dile getirmek veya söyleyemediklerimi yan bir yol ile ve farklı bir dil ile anlatmak değil.


Evimiz ve kalbimiz kadar sıcak bir blog oluşturmak ve yazmak dileğiyle..


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

10 yorum:

 1. Valla açar açmaz müzikle karşılaşmak,bana da itici geliyor.Güzel tavsiyeler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni o ekranı kapatan ve kapatamadığım reklamlar çok rahatsız ediyor..herşeyin abartısı rahatsızlık verir ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz.. Bazı bloglara girmemle çıkmam bir olabiliyor. Renk seçimi, yazıların çok küçük olması, her tarafta reklamların yer alması bana itici geliyor. İçeriklere bakmakta zorlanıyorum. Detaylar önemlidir, paylaşım için teşekkürler :) Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin niyeti hem kendilerini ifade eden bir tasarım hem ziyaretçi için güzel görünebilecek bir görüntü elde etmek belki farkında olunmuyor yani bilinçli olarak yapıldığını sanmıyorum yapılmasa daha iyi bazı şeyler.

   Sil
 3. Bu tavsiyeleri dikkate almak her blogcunun görevi olmalıdır. Kalıcı başarı için tüm detayları birlikte düşünmek gerekir ve başarı detaylarda gizlidir.. Bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 4. çok güzel bir yazı olmuş blogumuzdan sınavlar dolaysıyla ayrı kalmıştık ama kısa süre de güzel tavsiyelerinize uyarak geri döneceğiz inşAllah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınavda başarılar dilerim çok önemli bir dönem bu tabii ki derslere yoğunlaşmak en doğrusu oğluma da aynı şeyi söylerim💕

   Sil
 5. Ne kadar güzel bir yazı hazırlamışsın, bu kadar geç okuduğum için üzüldüm.

  Hepimiz bloğumuzun daha güzel olması, daha çok okunması için çabalıyoruz. Ama kimi zaman yukarıda anlattığın unsurlar kaçıyor gözümüzden. Bu nedenle bu tarz yazılar biraz kendimizi görmemizi sağlıyor. Çok teşekkürler bu güzel bilgiler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaptırıyoruz kendimizi bazen aslında bloğun yüklenme sürecini etkilemeyen eklentiler kullanılabilir çünkü artık sayfanın yüklenmesini beklemek için gerekli sabrı gösteremez olduk.

   Sil