Yufka Açmak/Park Etmek/Benzin Koymak-Her Yıl Yeni Bir Şey ÖğrenmekYeni bir şey öğrenmek:

Geçen yıl yeni bir şey öğrendiniz mi?insanlık için küçük kendiniz için büyük bir adım olacak birşey veya günlük hayatınızı kolaylaştıracak bişey veya faydası olan bir şey öğrendiniz mi?

Yabancı bir dil,evde yoğurt mayalamayi veya dikiş dikmeyi veya bir eşyayı tamir etmeyi herhangi bir şey küçücük bile olsa yeni bir şey öğrendiniz mi ?

Cevabınız evetse bu yıl ne öğrenmeyi planlıyorsunuz?
Çünkü bilirim ki insan yeni bir şey öğrenince daha fazla öğrenmek ister..Ne öğrenmeyi planlıyorsunuz bu yıl?

Kendi adıma faydalı olan ve beni çok mutlu eden insanlık için küçük benim için büyük olan 3 şey öğrendim geçen yıl.

Birincisi ehliyetim olduğu halde arabadan uzak kalırım sona erip arabayı kullanmayı öğrendim,gerçek anlamda ve her gün araba kullandım ardından yine ozguvenime iyi gelen bir şey daha öğrendim,arabaya benzin koymak.

Saçma veya basit gelebilir ama yıllarca araba kullanıp bir kez bile benzin doldurmayan kadınlar tanıyorum..

Eşime doldurtmaktansa tek başıma öğrendim tabi küçük bir yardım ile tek başıma değil tam olarak ama öğrendim.

Benzin istasyonuna gidip arabama istediğim kadar benzin koyabilmek mutluluk kaynağı 😊

Ek olarak yine araba ile ilgili bir şey öğrendim.
Arabayı arka kısmıyla park etmek.
Ah öyle zordu ki arka kısmıyla park etmek özellikle de park yerinde arabalar çok manevra alanı kısıtlı iken.

Bunu da öğrendim geçen yıl ..

Bu yıl ise öğrenmek istediğim şeyleri düşündüm çünkü öğrenmek yaş ne olursa olsun insana güç katıyor,bilmek güçtür arkadaşlar bunu anladım bir kez daha.

Yine küçük bir şey ama ailem için iyi bir şey olduğunu düşündüğüm yufka açmayı öğrenmek istiyorum,evet evet yufka açmayı.

Almanya'da yaşayanlar bilir Burdaki yufkalar öyle kötü ki hem kuru hem kalitesiz hem çoğu zaman parçalanıp elinizde kalmaya eğilimli.

Anneme sitem dolu mesajlar attım.

-Ah anne ah sen bana ev boyamayı dikiş dikmeyi makinede işleme yapmayı elde kanavice işlemeyi ve daha bir çok şeyi öğrettin de yufka açmayı neden öğretmedin diye sitem damlayan mesajlar attım.
Annemin cevabı:

-Elinden gelmiyorsa yapma.

O nasıl söz o ne demek.

-Yaparım,dedim.
Bugün de ilk yufkayı açtım mis gibi tepsiyi yağladım patatesli böreğimi yaptim,nasıl mı oldu?henüz pişiyor bekleyeceğiz ama asıl söylemek istediğim şu ki insan bir böreği bakıp böyle duygulanır mı dostlar her gidi Almanya sana geldiğim günden beri neler öğrenmek zorunda kaldım yalnız bu yufka işi gerçekten mecburiyetten öğrenildi kendimi aciz gibi hissettim böreklerim bu berbat yufkalar yüzünden hep kuru olurdu yufka kırılır yukarıya doğru kıvrılıp kötü bir görüntü meydana geliyordu.

Türkiye'de yaşayan birine Burdaki yufkaları satmaya kalksan kafasına vururlar insanın ama işte kolaylığı alışılmak berbatlığı da kabullenmektir bir nevi.

Yufka açmayı öğrendim ve çok mutluyum...
Yeni öğrenmek istediğim şeyler arasında saç kesimi de vardı ancak mümkün değil..

Önce okuluna sonra pratiği yapmak için devlet ve okul ile anlaşmalı kuaföre gidilecek gibi aşamalar sebebiyle saç kesmeyi erteledim hatta bazen geçtim diyebilirim,sıkıntı yok yufka açarak avutacağım kendimi...

Anneler kızlarımıza yufka açmayı öğretelim belli mi olur belki bir gün gelir ondan ekmeğinin parasını kazanır belki gün gelir ailesini doyurur..

Yufka açmak şart yani elzem bişey öğrenelim öğretelim 💕

Sevgiler...
Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

2 yorum:

  1. Ben de Yalova'daki kötü pizzacılar sayesinde pizza yapmayı öğrenmiştim :)

    YanıtlaSil