Bergamotlu Çay-Bey Armutlu çay

Bergamot-Bey Armudu

Bey armudu beyaz minik çiçekleri olan bir bitkidir..meyvesi yeşil limona benzeyen ancak kabuğundaki kabarcıklar sebebiyle farklıdır..

Lezzeti de öyle..damakta naif sonradan fark edilen bir lezzet bırakır..çay içerisinde kullanımakta ve siyah çaya çok yakışmaktadır..


Bey armudu (bermagot) Türkçe bir kelimedir ama Fransızlar tarafından bozulmuştur ve son hali Bey armudunu unutturan bergamot adı kullanılmaktadır..

Oysa Bey armudu ne hoş bir isimdir..çayda alınan lezzet gibi..

Bey armudu (bergamot) kozmetik sanayisinde de kullanımaktadır,yağından da istifade edilir hatta Garnier'in bir yüz temizleme ürünü vardı 3'ü bir arada diye,bu ürünün içerdiği sitrik asit de Bey armudu yani bergamottan elde edilmektedir..,lavanta kokusu gibi bey armudu yağı (bergamot yağı)uyku bozukluklarına uyku düzensizliğine de iyi gelmektedir,ancak gebe hanımlar kullanmadan evvel doktorlarına danışmalarında yarar var..


Bergamot yani bozguna uğratılmış Bey armudu reçel yapılabilir,parfümlerde esans olarak kullanılabilir bahsetmiş olduğum gibi siyah çaya da çok güzel yarenlik edebilir..


Adıyla da hayatımıza girse ve hep Bey Armudu diye bilinse,kalıcı olsa adı tadı gibi..ne keyifli olur değil mi..

Bergamot-Bey armudu resimleri:1-2-3
Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

4 yorum:

 1. Bu hafta ablama geldim ve full bergamotlu çay içtim çok güzel gerçekten ben çok seviyorum tadını :))

  YanıtlaSil
 2. Aliskanlik yapan bir tattir zannimca. Bey Armutlu cay olmazsa ictigim bana cok tatsiz geliyor. Berk marka bir cay var. sadece BIM marketlerinde buluyorum. Karisim orani tam bana gore. Paketin uzerinde "bergamotlu" diye yaziyor.
  Recelini dusunuyorum da... Harika olur.

  Yine ne cok sey ogrendim bu sayfada.
  Tesekkurler, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alışkanlık yapıyor Tülin hanım doğru ben poşet çay olarak bir tek bunu içerim bir de demli çay vazgeçilmezim..
   Hoş geldin güzel insan💕

   Sil