Demişler kiDüşündüklerimiz bazen başkasının sözlerinde bitiyor..
Bitiş niteliğinde sözler buldum..öylesine güzel..öylesine düşündürücü.

Kısaca olmasa da tanımını bir güzel yapmış satırlar mevcut..hapsetmek gerek bazı cümleleri bu yüzden..

Bir cevabın peşinden gitmek ızdırap verir ya bazen,işte o ızdıraptan kurtuluş sebebi de olabilir kendileri..


Demişler ki:


" Bilemezsin, sana verecek bir armağanı ne çok aradığımı, hiçbirşey içime sinmedi ;Altın madenine altın sunmanın ne anlamı var, ya da okyanusa su..Düşündüğüm her şey doğu' ya baharat götürmek gibiydi..Kalbimi ve ruhumu vermemin bir yararı yok, çünkü sen zaten bunlara sahipsin..O yüzden sana bir ayna getirdim ; Kendine bak ve beni hatırla..."
Mevlana


Hayatın sonsuzluğunda, bulunduğum noktada herşey mükemmel, bütün ve tam. Artık eski sınırlamalara ve yokluklara inanmayı seçmiyorum. Şimdi kendimi Evrenin beni gördüğü gibi görmeyi seçmeye başlıyorum; mükemmel, bütün ve tam."
Louise L. HayEn dinlendirici ortamlar doğadadır. Başkalarının düşüncelerinden gelen sesin kendi iç sesinizi boğmasına izin vermeyin. En önemlisi de , yüreğinizin ve sezginizin peşinden gitme cesaretine sahip olun. Onlar bir şekilde sizin aslında ne olmak istediğinizi zaten bilirler
Odak, Daniel Goleman


“Aydınlanmış bir insanı takip edemezsin çünkü hiç iz bırakmaz, ayak izleri yoktur. Gökyü­zündeki bir kuş gibidir, ilerler ama hiçbir iz kalmaz. Neden bilge bir insan iz bırakmaz? Senin onun peşinden gitmemen gerektiği için…
Hiçbir bilge senin onu takip etmeni istemez, çünkü takip ettiğinde taklitçi olursun. Daima zikzak çizerek ilerlediği için peşinden gidemezsin. Onu takip etmeye çalıştığın takdirde gözden kaçıracaksın. Beni takip edebilir misin? Bu imkânsız, çünkü yarın ne olacağımı bilmiyorsun. Tahmin edemezsin. Tahmin edebilirsen, plan yapabilirsin. O zaman nereye gittiğimi bilirsin, o zaman yönü bilirsin, o zaman adımlarımı bilirsin. Geçmişimi bilirsen, geleceğimi çıkarabilirsin. Ancak ben mantığa aykırıyım. Mantıklı olursam, yarın ne söyleyeceğimi çıkarabilirsin. Sadece geçen günlerde söylediklerime bakarak mantıken yarın ne söyleyeceğime karar verebilirsin. Fakat bu mümkün değil. Kendimle tamamen çelişebilirim. Gelecekteki her günüm, geçmişteki her günümle çelişecek, o zaman beni nasıl takip edeceksin? Takip etmeye çalışırsan delireceksin. Er ya da geç kendin olman gerektiğini, taklit edemeyeceğini fark etmek zorunda kalacaksın.”

Osho
Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

2 yorum:

  1. İlk sözlere benzer bir hikaye okumuştum. Yusuf as'a hediye götürmek isteyen birinden bahsediliyordu. Onun güzelliği karşısında hiçbir hediyeyi layık göremedi ve bir ayna hediye etti.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Biraz düşünülünce bundan daha iyi hediye olabilir mi dedirtir..

      Sil