Medeni Hanımefendi" İnsanların görünen yüzü beni ürkütmüyor. Beni ürküten şey insanların görünmeyen yüzüdür.'' Yukarıdaki fotoğraf ne kadar da güzel değil mi..Din ve dil ayrımı olmadan da arkadaş ve dost olunabileceğini gösteriyor en azından benim için bunu ifade edip çağrıştırdığı için çekmiştim..ama öyle mi gerçekten?
Veya ne kadarı böyle?

Sıcak bir öğle vakti bir kaç paket gönderimi yapmak için İzmir Konak'taki postanedeyim.
Oldukça hareketli ama kalabalık olmayan bu ortamda hemen girişte bulunan metal sandalyelerin birinde gelişigüzel oturmuşum,yanımda büyük kızım var.

Kapıdan şık giyimli genç bir bayan girdi,elinde alışveriş poşetleriyle bana doğru yürüyerek yaklaştı belli ki bir an evvel oturmaktı niyeti..

Oturduğum yerde boş olmak üzere iki tane sandalye daha olmasına rağmen bana yaklaştı yanımdaki sandalyeye bıraktığım çantamı almamı istedi,boş sandalye olmasına rağmen neden benim çantamın olduğu sandalyeyi seçtiğini daha anlamaya çalışırken çantamı aldım ve yere bıraktım.

Hanfendi çantamı koyduğum sandalyeye alışveriş poşetlerini koyarak boş olan diğer sandalyeye oturdu.
Yüzdeki ifade soğuk,ezici ve aşağılayıcıydı.

Sebep?..

Daha henüz selam bile vermeyen,modern olduğunu haykıran giysileri ile aynı yapıya sahip olduğunu düşündüren tarzıyla bu bayanın benimle ne alıp veremediği olabilirdi?

Konu aslında oldukça netti..benim tesettürlü oluşuma karşı bir çekememezlik bir düşmanlık havası içerisindeydi..
Ben şimdi tutup bu modern hanfendiye Yunanistan'da doğduğumu,iki kültür ve çevre içinde nasıl yetiştiğimi,dört dil bildiğimi,bir çok ülkeye gittiğimi söylesem artısı şimdilerde nerde yaşadığımı nerden geldiğimi,ömrüm boyunca tesettürüme karşı böyle bir düşmanlık görmediğimi,hissetmediğimi söylesem acaba yüksek medeniyet ve modernite anlayışı ile beni anlayabilecek miydi?

Hoş..

Buralarda tesettürlü olan Alman,Arap,Fransız bayanlar da var,kimseye karşı böyle bir tavır sergilenmiyor demiyorum ama Türk bir bayan tarafından böyle bir tavrın dışa vurması hiç şık değil,en azından modern değil :)

Modern ve medeniyim diye geçinenlere duyurulur..
O tesettürün içinde bir doktor,bir akademisyen,bir biyolog veya bir yazar da olabilir..senin tavrın kimliğin olmuyor mu bu tür ortamlarda,benim kıyafetim kimliğim olduğu gibi.

Ben senin kimliğine karşı soğuk bir tavır sergiledim mi,bir şey dedim mi?

Demedim..Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

19 yorum:

 1. Şəxsiyyəti, müasirliyi, insanlığı geyimə bağlamaq, ona görə dəyərləndirmək tam bir cahillikdir əslində. Bunu bir çoxu anlamır təəssüf ki. Və bu davranışları ilə nə qədər komik duruma düşdüklərinin fərqində belə deyillər. Bir də təsəttürün onlardan fərqli olaraq nəfsin deyil, Rəbbin rızası kimi ali bir məqsəd üçün geyildiyinin də...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz komik oluyorlar yani komik değil de garip,ben garipsedim çünkü beni daha evvel görmemiş nezaketen bile selam vermemiş bir kez daha görmeyeceği nerdeyse kesin olan bir durumda neden böyle bir tavır içine girildi ki*..

   Sil
 2. Asıl sana degıl biz acık giyinen ve carsaf-ı Şerif giymeyenlere boyle yapılması lazım bana göre. Bize kara çarsaf olarak adlandırdığımız çarşaf-ı Şerif garip gelse de Kuran'ı Kerim'i unutuyor olmamız asıl bizim ayıbımız.. ve kımsede bilmiyor ki kara çarsaf tabirinin günah olduğunu ve çarşaf-ı Şerif denmesi gerektiğini..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel ifade ettin can..Allah razı olsun.

   Sil
 3. Kalıplara o kadar alışmışız ki, herkes bu çerçeveler içinde olsun istiyoruz. Bize benzemeyeni sevmiyoruz, ona özgürlük alanı sunmuyoruz. Bu sadece tesettürle ilgili de değil. Farklı ırklara ön yargılıyız, farklı cinsel seçimlere ön yargılıyız, karşı partiye oy atanlara ön yargılıyız. Öyle çok şey var ki bu kapsama girecek.

  Hayata anlam katan farklılıklar ve çeşitliliktir. Ahh bunu bir anlayabilsek!
  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurt dışına çıktığınızda yabancı genelde siz oluyorsunuz ve genelde topluma bir şekilde kendinizi adapte etmek için çaba sarf edersiniz ..bu yurt dışı için geçerli ancak insanın kendi insanım dediklerinden böyle bir davranış görünce gerçekten daha fazla yaralanıyor.

   Sil
 4. Bu yazıyı belki daha önce okumuştun bloğumda. Fakat ben bir de burada paylaşmak istedim. Zira yazıyla çok alakalı buldum.

  BURADAN OKUNABİLİR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar okumakta fayda var diye düşünüyorum,Allah razı olsun bakıyorum hemen.

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Yaşayınca daha çok anlaşılıyor işte.

   Sil
 6. güzel bir konuya değinmişsiniz çok haklısınız

  YanıtlaSil
 7. Ahh, şu insanları anlamıyorum gerçekten... En garibime giden şey de şu, nüfusun %99.2'sinin müslüman olduğu bir ülkede neden müslümanlara saygı gösterilmiyor ? Neden bizler geri kafalı, yobaz oluveriyoruz 'modern insanların' gözünde ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Modernite dışlamaksa o bayan moderndi..ya da o tabiri kafasında dolduramadı belki bilmiyorum,üzücüydü ve anlamsız.

   Sil
 8. Dün akşam yürüyüş yaparken inatla yana çekilmeyip bana çarpan kadını düşününce tesettürlü olmasan da aynı şekilde davranabilirdi diye düşünüyorum. İnsanlar bir tuhaflaşmış arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin gülüşüne çarpmıştır o Handan :)
   Şaka bir yana bir tuhaflık var gerçekten.

   Sil
 9. ayıp etmiş tabikide o kişi :)

  YanıtlaSil
 10. Saygı karşılıklı olunca güzelleşir ve anlam kazanır.
  Maalesef bu kişide yokmuş.

  YanıtlaSil