Yeni Blog Açmadan Evvel Yapılması Gerekenler


İnternet üzerinden blog açmak ile ilgili bir çok yazı ve makaleye ulaşmak mümkün..aralarında özgün olanlar veya gerçekten işe yarayanlar mevcut,çoğunluk olarak değelendirildiği zamansa bu yayınların birbirine çok benzer noktalar ve vurgular olduğunu görmek mümkün.

Hal böyle olunca blog açmadan önce veya blog ile ilgili konular arayışında olan bir kişinin tam olarak istediğine ulaşmak zor oluyor.İhtiyacı olan bilgiye ulaşması için tavsiye edilen yollardan yürümek zorunda kalıyor ama tavsiye edilenler her zaman doğru mu veya gerçekten işe yarıyor mu?

Sadece bir bilgiyi vermek midir amaç yoksa okunmak mıdır?

Blog açmak ile ilgili yazılanlar blog açmayı düşünen biri için gerçekten ve ne kadar faydalı hatta zaman içinde bunun geri dönüşleri blog yazarına nasıl olmalı diye düşünürken aslında bu konuyu en başından ele almanın daha doğru ve sağlıklı olacağı anlaşılıyor..

Her hangi bir blog adayı blogu açmadan evvel geniş çaplı bir araştırma içine girmediğini söyleyebilirim..zaman içinde blogu açtıktan sonra ve yazdıkça ve blog alemi içinde açtığı yer genişledikçe daha iyi olmak kendini geliştirmek için blog ipuçları arayışına yönelmektedir..daha da iyi olmak için.

İşte tam da o sırada ''keşke daha blogu açmadan evvel bunları yapsaydım'' dediği şeyler çok oluyor..tecrübe ile sabittir..

Dolayısıyla blog açmadan evvel internet üzerinden arama yaparak bu konuya iniş yapan herkese naçizane tecrübeyle sabit deneyimlerimi buraya aktarmak istedim..

BLOG AÇMADAN EVVEL YAPILMASI GEREKENLER:


1-Blog ismi seçimi herşeyden ama herşeyden en önemli adımdır..blog ismi başarılı veya akılda kalıcı veya etkileyici artık sizin bırkamasını arzu ettiğiniz izlenim ne ise o yönde uzunca bir süre kafa yormanız gerekir.
Blog ismi içinize sinmeli,tam olarak istediğiniz gibi olmalı,İŞTE BU!,dedirtmeli,sizin istediğiniz gibi sizi ifade edecek tabiatta olmasına özen gösterin çünkü açılacak olan blog sizindir,onu benimsemeniz onu sevmeniz ve haliyle uzun soluklu yazmanız için isminizi severek-beğenerek seçmeniz çok önemli.

2-Blog ismi seçimi yapıldıktan sonra bu isim ile evvela küçük çaplı bir araştırma yapın mesela bu isimle daha evvela bir blog veya sote açılmış mıdır açılmamış ise bu ismi alan adı müsait mi,tüm bu tespitten sonra isim daha evvel alınmamış ve müsaitse sizindir demek. Hemen bir mail hesabı açın,sosyal hesaplardan önce mail adresiniz açın diger sosyal medya hesaplarından gelecek olan onay mailleri bu yeni maile gelmeli..sonrasında sosyal medya üzerinde hesaplarınızı açın (Facebook-Twitter-Instagram  vs..) sosyal medya hesaplarınızın blog ismi ile birebir uyuşması en mükemmeli ancak olur da daha evvel sosyal medya üzerinde bu isim kullanıma sunulmuş ve müsait değilse ve siz mutlaka bu isim olsun diyorsanız yanına blog kelimesini ekleyerek sosyal medya üzerindeki hesaplarını aktif hale getirebilirsiniz bkz:Mutfak maceraları-blog,ya da tamamen özgün farklı bir isim arayışına dönebilirsiniz.
Çok yıpratıcı bir süreçtir biliyorum :)

2-Blog ismi seçilip sosyal medya hesaplarınız açıldıktan sonra bu sosyal medyada kullanılacak ve blogunuzun da temsili olacak olan görsel çalışmalarına başlayabilirsiniz.

2-Mail hesabı ve sosyal medya hesapları açıldıktan sonra yapılması gereken bir şey daha var.
Alan adı almak!..
Alan adı almalı mıyım veya alan adı şart mı diye soracak olursanız blog adınızda bir gün başkası tarafından .com olarak internette olduğunu hayal edin yeter derim..bu hayal hoşunuza gider mi?

Gitmez.
Dolayısıyla kullanmak veya kullanmamak adına mutlaka bloğunuza alan adı alın.

AKLINIZDA OLSUN!


Bazı adlar bedava blog hizmeti veren platformlarda (Blogger-Wordpress gibi) müsait olmayıp alan adı şeklinde müsait olabilir bu ihtimal çok yüksektir dolayısıyla istediğim blog adı bedava blog hizmeti platformunda müsait değil diye üzülmeyin,alan adı müsaitse onu hemen alın nasılsa alan adını her hangi bir adı olan bir bloga bağlamak/yönlendirmek mümkün.


Akılda kalıcı olması için yazıyı kısa tutmak istedim,bu yazının devamı olarak blog açıldıktan sonra yapılması gerekenler konusu ele alınacaktır,takipte kalmanızda fayda var..


Allah'a emanet olun.
Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

8 yorum:

 1. Yine sen ve yine muhteşem bir yazı😍👌🏻 Benim iki kere isim değiştirme maceram oldu.Ama en son Simli Nane de işte bu dedim❣️ Şimdi de en büyük sıkıntım şablon tasarlama işi.Hazır temalar çok hoş Harika ama çok güvenmek istemiyorum.Virüs falan filan korkuyorum.E kendim yapınca da bir kaç gün gözüme çok güzel geliyor bir kaç gün Sonra sıfır...

  Bu gün yine yaptım bir şeyler hadi hayırlısı💓
  Bir de header tasarlarken arka plan sorunu yaşıyorum.Arka planı şeffaf yapmak İÇİN kullandığım uygulamada paralı olmuş.Sorun para vermekte değil de bu iş için o kadar para vermek saçma olur.Hadi pro olsam neyse...
  💖💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Nanem,Simli nanem parıltılı nanem..yardımcı olabilir miyi,m bilmiyorum istersen bir mail at şeffaf arkaplan için bir kaç önerim olabilir..

   Güzel yorumun beni çok mutlu etti teşekkür ederim.

   Mail:kubbeilacivert@gmail.com

   Sil
 2. Yeni blog açacaklar iyi bir rehber olmuş bu yazı.Zaten açtıktan sonra zaman içinde bir çok şeyi deneyimleyerek öğreniyor insan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her tavsiye herkese uygun olmayabilir Yurdagül hanım demek istediğim genel olarak kalıcı olmak isteyenlere kendi deneyimlerinden yola çıkarak biraz titiz yol almak isteyenler için yararlı olur bu ipuçları diye düşünüp yazmak istedim çok doğru söylediniz zamanla bir çok şey kendiliğinden anlaşılıyor.
   Çok teşekkür ederim sevgiler.

   Sil
 3. İsim seçimi ve göz yormayan, sade bir blog tasarımı bence en önemli 2 adım.
  Sosyal ağlar tanıtım için olmazsa olmaz ama ben hiç başarılı değilim bu konuda.

  Güzel tavsiyeler, kalemine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogun genel görünümü da çok çok önemli aynen katılıyorum inşallah o konuyu da bu yazının ardından devamı olarak seri sekilde yazacağım.

   Sil
 4. Merhaba.. blogunuz görsel olarak sade ve çok şık.Çok beğendim.İçerik olarakda dolu dolu bir blog.Sizi deeptone önerdi. Teknik konularda yardıma ihtiyacım oluyor,bu konuda bir çok site görüyorum ama ne kadar güvenilir bilmiyorum.Hele de kod ve yazılımlar konusuna güvenemiyorum..Blogumu ilgili önerileriniz olursa sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cam Güzeli hoşgeldiniz ben sizin bloğu bir kaç kez ziyaret etmiştim çizginiz ve seçtiğiniz konular çok güzel size hangi konuda yardımcı olabilirim arzu ederseniz mail yoluyla da görüşebiliriz:gozlerindenoper@gmail.com

   Sevgiler❤

   Sil