Bahçede Dolaşalım #1Cennetten küçücük bir köşe gibidir köy evimiz..aslında fazla da geniş değildir bahçesi ama dolu doludur..
Ceviz,elma,kiraz,ayva,nar,vişne,şeftali ağaçlarımız var..karpuzlar domatesler biberler patlıcanlar patates bamya fasulye kabak..küçük bir alandır ama toprağın vefasından olsa gerek..öylesine büyük bir zenginliği içinde barındırıyor ki kayınvalidemin evine ne zaman gitsem içim huzur doluyor..

Maydanoz

Çocuklar oyuna dalınca da kamerayı elimealıp her güzelliği her detayı yakalamak istiyorum..
Sayısız fotoğraf çektim,bir kısmını da buraya ekleyeceğim..yeterli değil,yine tarif etmek mümkün olmuyor ama bir parça bile olsa bu güzelliğin burada olmasını istiyorum..yukarıda da bahsettiğim gibi çekilen fotoğraf sayısı çok dolayısıyla bu seri bir şekilde yayına alınırsa daha keyifli olur,serinin ilk yayını karşınızda..

Kısa ve faydalı bilgiler eşliğinde bahçelerimizdeki zenginlikleri ve onlarda bulunan faydaları da eklemeye çalıştım..

Gözlerinden Öper..

Adaçayı
ADAÇAYININ FAYDALARI


Adaçayı suyuyla saçlarınızı durulamak ayrıca saç derisinde oluşabilecek ve saçların uzamasını olumsuz yönde etkileyebilecek çeşitli cilt sorunlarına karşı koruma sağlayabilir.

Saçların daha sağlıklı uzaması için önerilen bir diğer uygulama ise şöyle; 3-4 damla nane, biberiye ve adaçayı yağını 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak her gün saç derisine masaj yapmak. Bu yağ karışımının saç derisinin yumuşamasını sağladığı ve kan dolaşımını arttırarak saç köklerine giden oksijeni arttırdığı belirtiliyor.


Kazma

Örümcek ağı

Soğan
SOĞANIN FAYDALARI

Güçlü bir hafıza ve sağlam bir sinir sistemi için soğan kullanmak zorunludur.


Soğan

Dolmalık biber
DOLMALIK BİBERİN FAYDALARI

Mideyi kuvvetlendirip hazmı kolaylaştırdığı bilinmektedir. Romatizma rahatsızlığı yaşayan hastaların sıklıkla tercih etmesi gereken bir besin maddesidir. Kanamaların oluşmasında ve biran önce iyileşmesinde etkilidir. 
Ayrıca cinsel arzuyu arttırıcı bir etkisi bulunduğu doktorlar tarafından tespit edilmiştir.

Mısır
MISIRIN FAYDALARI

Mısır kilo sorunu olan insanlar için mükemmel bir besin tercihi olabilir. Mısır bol miktarda karbonhidrat içerir ve aynı zamanda yoğun kalori içerir. 1 bardak mısır tanesi ortalama 130 kalori sağlar. Bunun dışında mısır, sindirim sistemini, özellikle bağırsak hareketlerini canlı tuttuğu için kilo vermeye yardımcı olabilir.


Su kabağı

Domates
DOMATESİN FAYDALARI

Orta boy bir domates ( 123 gram) ortalama 22 kalori, 0 yağ ve 1 gram protein içermektedir. Domates A ve C vitamini açısından zengindir. Bunun aynında folik asit açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca domates alfa lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein de dahil olmak üzere birçok besin içermektedir.

Domates antioksidanlarla doludur. Alfa-lipoik asit, glikozu enerjiye dönüştürmek için vücuda yardımcı olur. Bazı çalışmada alfa lipoik asitin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.Zeytin - Zeytin ağacı
ZEYTİNİN FAYDALARI

Zeytin hem meyvesiyle hem de meyvesinden elde edilen yağ sayesinde kan hücrelerinin sağlıklı kalabilmelerini destekler.
Kanserin gelişiminde önemli rol oynayan faktörlerden ikisi kronik oksidatif stres ve kronik enflamasyondur. Zeytinin içeriğinde bulunan antioksidanlar anti enflamatuar özellikler kanserle savaşta ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda zeytinin bol ve düzenli şekilde tüketimi sağlığın korunması adına önerilmektedir.
Son yıllarda yapılan araştırmalar sızma zeytinyağının kolon kanserini önlemede etkili olduğunu ortaya koymaktadır .
Ayrıca zeytin DNA’ların korunmasında etkin rol oynayan sayılı besin maddeleri arasındadır .
Kötü kolesterolün en büyük düşmanı olarak bilinen zeytin, yeterli tüketimiyle kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur 
Ayva
AYVANIN FAYDALARI
1- Susuzluk: Ayva soğutucu ve kurutucu özelliklere sahiptir.Susuzluğu giderir,serinletir.

2- Anjin: Ayva yenir yada ayva çekirdeği ve elma çekirdeği ezilip suda kaynatılır , balla tadlandırılıp günde 2-3 çay bardağı içilir. Yine aynı su ile günde 2-3 kere boğaz gargara yapılırsa, boğaz iltihabı, gırtlak iltihabına faydalıdır.

3- Öksürük: Ayva çekirdeği, elma çekirdeği ile beraber balla macun yapılırveya su ile kaynatılırsa, nöbet şekeri ile tatlandırılıp içilirse öksürüğü keser. Ayva suyuda içilirse öksürüğü keser.

4- Gastrit: Ayva çekirdeği kaynatılıp nöbet şekeri ile tatlandırılıp içilmeye devam edilirse gastriti iyileştirir.

5- Mesane yolu iltihabı: Ayva çekirdeği kaynatılıp nöbet şekeri ile tatlandırılırsa idrar yollarındaki iltihabı iyileştirir. Aç karına içilmelidir.

6- Kırışıklıklar: Ayva çekirdeği ezilip misli kadar su ile karıştırılıp 2-3 gün bekletilir sonra süzülüp, balla krem yapılır veya sade olarak cilde sürülürse kırışıklıkları yok eder.

7- Çatlaklar: Ayva çekirdeği yukarıdaki tarif üzere yapılıp el dudak ve meme ucunda olan sızılı çatlaklara sürülürse iyileştirir.

8- Beyaz akıntı: Ayva yaprağı demlenip aç karına içilir ve haricen yıkanır.

9- Yanık: Ayva çekirdeği misli kadar suda bekletilip süzülür, balla krem yapılıp yanık üzerine sürülür.

10- Basur ( hemoroid ): Ayva çekirdeği misli kadar suda bekletilip süzülür, balla krem yapılıp basura sürülürse faydası görülür.

11- Yatıştırıcı banyo: Ayva yaprakları kaynatılıp banyo yapılırsa sinirleri teskin eder.

12- Kansızlık: Ayva suyu üzüm hoşafı ile beraber içilmeye devam edilirse, güzel kan yapar.

13- Hamile kadınlar: Ayva suyunu üzüm hoşafı ile beraber içmeye devam ederse, kan deveranı dengeli olur, çocuk güzel yüzlü olur.

14- Kanama durdurur: Ayva meyvesinin üzerindeki kıllar kanayan yere konursa kanamayı durdurur.

15- Kalp: Ayva suyu, hoşafı, reçeli, marmelatı, çekirdeği ve çiğ yemek kalp hastalarının vazgeçilmez gıdasıdır.

16- Ağız kokusu ve ter: Ayva yemek ağız kokusunu güzelleştirir, terlemeyi durdurur.

17- Kusmayı önler: Ayva yenirse kusmayı önler.


Ömer Faruk KURALKarpuz
KARPUZUN FAYDALARI

Yüksek miktarda karpuz tüketenlerin astım hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere göre daha azdır. Bol miktarda C vitamini içeren karpuz, astım ataklarının şiddetini azaltabilir.


Yeşil elma
YEŞİL ELMANIN FAYDALARI

Yeşil elma mükemmel bir güzellik arttırıcı meyvedir. 
Cilt bakımı ve saç bakımı konusunda bir çok faydası vardır. Yeşil elmanın yaşlanmayı önleyen anti-aging özellikleri vardır. İçinde bulunan antioksidanlar ve lifler cildinizi esnek ve uzun süre genç tutmaktadır. Yeşil elma kullanımını da içeren bir yüz maskesi cildinizi derinlemesine nemlendirir ve cildin genel dokusunu düzeltirken kırışıklıkların görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Yoğun vitamin içeriği ile cildin sağlıklı kalmasını kolaylaştırır ve cildi besler. 

Ayrıca temel vitamin eksikliklerinden kaynaklanan çeşitli cilt hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Yeşil elma oldukça etkili bir akne önleyicidir. Düzenli yeşil elma tüketimiyle sivilce patlamalarını kontrol altına alabilir ve önleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur.

Yeşil elma

Şeftali
ŞEFTALİNİN FAYDALARI

Şeftali tam 10 farklı vitamin içerir. İçerdiği A vitamini sağlıklı gözler için gereklidir. Şeftalide vücudu toksinlerden arındıran C vitamini de yüksek oranda bulunur. 
Daha düşük oranda da olsa, yine vücut sağlığı için önemli vitaminlerden E ve K vitaminleride bu meyvenin içerdiği vitaminler arasındadır.


Fasulye yaprağı

Bamya çiçeğiGözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

9 yorum:

 1. Cennete düşmüş gibisiniz. Tadını çıkarın.:)

  YanıtlaSil
 2. Küçük de olsa bir bahçeye sahip olmak ne kadar güzel bir nimet. Kendi ektiğini,yetiştirdiğini yiyebilmek.. Şanslıyım ki çocukluğumdan gençliğime kadar olan yaşamım bahçeli bir evde geçti. Şu an apart kültürünün yaygınlaşmasıyla bu bahçeleri görmek pek mümkün değil..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çocukluğum çoğunlukla köyde geçmişti ve o günlerin hatırası hala capcanlı içimde..sizinle aynı fikirdeyim bir parça bile olsa toprağı olmalı insanın.

   Sil
 3. Cennet gibi. Bir avuç toprak nasıl da bereketli. İnsan toprakla uğraşırken başka neye ihtiyacım olabilir ki diye düşünmeden edemiyor.Bir gün bizim de olur inşallah :) Huzurla oturun keyifle yeyin, bereketiniz bol olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah amin Handan burası ayrık otlardan geçilmiyor hatta kimileri bundan bişey olmaz bile demişti ama emek işte emek ve ilgi gören herşey karşılık veriyor ve insan gözlerine inanmıyor..ve yine inşallah sizin de olur bir gün böyle bir yeriniz kalben amin diyorum çünkü çok başka bir güzellik bu.

   Sil
 4. Toprak varlığımızın teminatı. Küçücük,bahçeli bir evcik de çoğumuzun hayali. Resimdeki ev de ne güzel,sade ve sıcacık. Kayınvalidenizin evi mi?Özlediğiniz toprağınızda çok mutlu günler geçirmenizi gönülden diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah güzel geçer az da olsa bu günlerimiz..bir yıl boyunca idare eder bizi diye düşünüyorum..
   Gözleri gibi bakarlar burayı evet kayinvalidemin evi.
   Allah razı olsun guzel duanıza kalben amin..

   Sil
  2. İnşallah güzel geçer az da olsa bu günlerimiz..bir yıl boyunca idare eder bizi diye düşünüyorum..
   Gözleri gibi bakarlar burayı evet kayinvalidemin evi.
   Allah razı olsun guzel duanıza kalben amin..

   Sil