Blog Yazmalı Mıyım - Blog Yazmanın Olumlu Ve Olumsuz Yanları

Blog yazmak için herkesin birer veya daha fazla açıklaması ve sebebi olabilir ancak blog yazmanın da temel ve genel olan zamanla daha iyi anlaşılan güzellikleri veya olumsuzlukları vardır..

Detaylıca ve not ettiklerimden yola çıkarak bunları sıralayacakolursam.. 

BLOG YAZARAK:


YENİ ŞEYLER ÖĞRENECEKSİNİZ


OLUMLU YANI
İlgi alanınızla ilgili milyonlarca yeni şey öğrenme fırsatınız olacak.İlgi alanınız hakkında yazan veya sizinle aynı hobisi veya ilgi alanları olanlarla buluşarak bilgilerinizi pekiştirip yeni şeyler öğreneceksiniz.

OLUMSUZ YANI
Sizin gibi düşünenlerle rekabet içine girme durumu mevcut olduğundan başkalarıyla yarışmak zorunda kalabilir hatta değerlerinizden ödün vermek zorunda bile kalabilirsiniz.


BİR KONUYA ODAKLANMANIZI SAĞLAYACAK-ARAŞTIRARAK KENDİNİZİ GELİŞTİRECEKSİNİZ


OLUMLU YANI
Hedefinizi belirlediyseniz blog açarak ilgi alanınız ile ilgili daha yoğun bir ilgi gösterdiğinizi fark edeceksiniz.
Örneğin blogunuz bir kitap bloguysa evin içinde veya dışında işte veya okulda kitap ile ilgili olan daha önce fark etmediğiniz bir çok şeyi fark edeceksiniz.Ben tasarım ile oldukça ilgili olduğum için caddelerde veya marketteyken bile ürünlerin logolarını inceliyorum,bu tasarımlar ile ilgili bazen yorum yapıyor bazen ilham alıyorum.

OLUMSUZ YANI
Tamamen bir noktaya yoğunlaşmak bazen diğer ilgi alanlarınızın gevşemesine solmasına hatta yok olmasına sebep olabilir..

DAHA İYİ YAZDIĞINIZI GÖRECEKSİNİZ


OLUMLU YANI
Blog açmadan evvel sıradan bir foruma yorum yazmak bile benim için güç bela bir durumken blog açtıktan sonra değil kısa bir yorum yazmak,bazen okuduğum bir yorumdan bir yayın hazırlama noktasına ulaştığımı söyleyebilirim.

Yazma kabiliyetimiz bu anlamda oldukça gelişiyor,kafamızdaki ''kim ne der'' önyargısı yazdıkça kalkmaya başlıyor.

OLUMSUZ YANI
Kim ne der duvarını yıkamazsanız tamamen başkaları için yazdığınızı fark edeceksiniz.


SİZE AİT SİZİN OLUŞTURDUĞUNUZ ÇEVRENİZ-KİTLENİZ OLUŞUYOR


OLUMLU YANI
Ayni ilgi alanları içerisinde olan ve bu ilgi alanları ile alakalı yayınlar yapan bloglar ile tanıştıkça kendinize hem bir yer açmış oluyor hem de daha geniş bir kitleye hitap ettiğinizi görüyorsunuz zamanla.Bunun beraberinde gelen sorumluluğu da göz ardı etmemek gerek,bir konuda yavaş yavaş uzmanlaşmak muhataplarınızdan çok sizin daha özenli daha dikkatli daha düzgün olmanız gerektiğini gösteriyor.

OLUMSUZ YANI
Bir topluluğun parçası olmak demek o topluluğun genel kurallarına syagı göstermek demektir.Bir çok kavram ve sınırlara rıayet etmek zorunda olduğunuzu göreceksiniz.
Örneğin:Bencil olmamanız gerek,burada bu konuyla ilgili bir güzel yayınım mevcut:

ÖZGÜVENİNİZ ARTACAK


OLUMLU YANI
Sizin içinizde olan ancak henüz fark etmediğiniz bir çok şey meydana çıkacaktır.Blog yazdıkça ve yazılarınıza artan ilgiyi gördükçe daha fazla yazma isteği canlanacaktır.Özgüveninize çok iyi gelecek bir durumdur bu sadece küçük bir ince noktası var dikkat etmeniz gereken,zamanla kendiniz için değil başkaları için yazmak.

OLUMSUZ YANI
Alışılan ilgi görülmeyince özgüveninizin yerlerde sürülme ihtimali mevcut,moralinizi yüksek tutmak için mutlaka yayınlarınızı daha esnek daha çok kişiye hitap eden türden olmaları yönünde çaba harcayacaksınız.Evet blogunuzda yayınladığınız bir yayın sizi hem havalara uçurabilir hem yerlerde süründürebilir.


İNSANLARA YARDIM ETME İMKANINI BULACAKSINIZ


OLUMLU YANI
Öyle mutluluk vericidir ki hiç görmediğin hiç tanımadığın bir insana bir konuda yardımcı olmak.Bilgini bir insana yardım etmek için kullanmak ve hatta elinden geleni yapmak karşılıksız ve saf mutluluk kaynağıdır.

OLUMSUZ YANI
Yardım edebilen biri olduğunuz bilindikten sonra bazen çok küçük bir yardımı bile yapamayacak kadar kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.
Bunun yanısıra yardım ettiğiniz insanlardan hiç bir karşılık beklentisi içine girmemeniz gerek bunu gerçekten yapmanız gerek çünkü yardım ettiğiniz kişinin günün birinde vefasızlığı sizi çökertebilen türden olabilir.

KENDİNİZİ İFADE EDEBİLECEK DAHA EVVELA SÖYLEMEYE CESARET EDEMEDİKLERİNİZİ SÖYLEMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR


OLUMLU YANI
Blog yazmaya başladığımdan beri blogumdan haberdar olan yakın çevremdeki bir çok insanın beni blog sayesinde daha iyi tanıdıklarını,anladıklarını hatta gerçek hayatta günlük yaşamda bir türlü elde edemediğim saygıyı görmemde yardımcı oldu.

Çok inanılmaz bir durumdur aslında ama yaşandı ve beni çok mutlu etti.
Blog yazdığınızı yakın çevrenize söylediğinizde sizin göremedikleri yönlerinizi gösterme ve kendinizi bu yönde ifade etme imkanınız olacaktır.

OLUMSUZ YANI
Kendinizi açık bir alanda ifade etmek özellikle kişisel blog yazarları için geçerli olan kalbinizi soymaktır.
Bu durum istediğiniz kişilere kendinizi göstermek ifade edebilmek demekken istemediğiniz kişilerin de sizi görmesine fırsat vermektir ve inanın istemediğiniz birinin blogunuzu okuduğunu bilmek bu blogu kapatmanıza bile neden olabilir.


Dünya üzerinde herşeyin hem olumlu hem olumsuz yanı olduğu gibi ve herşeyin bir bedeli olduğu için blog yazmanın da bir bedeli mevcut inşallah bun uda ayrı bir yayın olarak kaleme alacağım.

KENDİNİZ OLUN!

Yeni bir blog açacak olanlara ve blog yazanlara dileğim budur,kendiniz olun!..bu güzel parça da hediyem olsun :)

Samimiyetimle yazdım sevgimle yayınladım..

Okuduğunuz için teşekkür ederim,cici gözlerinizden öperim!
Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

18 yorum:

 1. Kendiniz olun bence en önemli madde :) Samimiyet çünkü karşı tarafa geçiyor.Eksik,yanlış ya da hatlarınız varsa bile tolore edilebiliyor.Güzel bir yazıydı.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her insan biricik ve özeldir kendimiz olabilmek bile çok büyük bir meziyettir kendimiz olarak zaten hem özgün hem de farklı olacağız :)
   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Çok güzel bir derleme olmuş. Birçok farklı noktada blog yazmanın olumlu ve olumsuz yanlarını bir araya getirerek, blog yazmaya yeni başlayacak kişilere yol gösterici olacak bir yazıya imza atmışsınız.
  Ayrıca müzikler için de teşekkür ederim.
  Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar benim izlenim ve şahsinotlarımdır zannediyorum ki bir çok kişi istifade edebilecektir,okuyup yorumladığınız için asıl ben teşekkür ederim.
   Değer kattınız,sağ olun.

   Sil
 3. Uzun ya da kisa sureli yazan tum bloggerlar icin keyifle okunacak bir yazi olmus eline saglik

  YanıtlaSil
 4. Genellikle blog yazmak insanın daha derli toplu düşünebilmesinin yolunu açıyor. :)

  YanıtlaSil
 5. Olumsuz taraflarını da gördüm ama bırakamadım. İnsan bazı şeylerin hep iyi yönlerini görmeye çalışıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pozitif olmak böyle bişey olsa gerek:)

   Sil
 6. Blogunuzu inceledim ve çok beğendim, sizi de bloguma bekliyorum izlemeye alırsanız sevinirim :)

  http://hastaliktakip.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 7. bence bir tek olumsuz yanı var o da blog başında olunca insan kilo alabiliyoooo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyvah!..Evet.
   Acaba onu da eklesem mi:))

   Sil
 8. Kendiniz olun ya da kendiniz için yazın. Olayın özü bu bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimseyince sevebilir insan ancak severse de devamı hep gelecektir..başka bir amaç uğruna yazılırsa bir yerden sonra sıkıntılı olabiliryor.

   Sil
 9. Blog yazmaya başladığınız ve popüler oldugunuz vakit zamanınızın çoğu blog üzerine geçiyor ve gerçek alemde soyutlandığınız oluyor kimi zaman. En güzeli özgün kalmak ve popüler olsan da olmasan da yazmaya devam etmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuza izninizle şunları da eklemek isterim,popüler olduğunuz zaman hem vaktinizi hem enerjinizi blog için harcarken bulursunuz kendinizi,vakti harcamak diyorum çünkü bir yerden sonra kendiniz için açılan sayfa başkaları için yayın yapmaya başlar yani sizin olmaktan çıkar.
   Ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil