Çocuklar Ne İle Oynar?


Ahşap oyuncaklar,Barbie bebekler,Legolar,kart oyunları,masaüstü oyunları,arabalar,boyama defterleri.
Bunlar en bilindik çocuk oyuncaklarından sadece bir kaçı,bizim evde bu saydıklarımdan çoğu mevcut ancak bazen çocuklar öyle bir şey ile oyun oynamayı seçiyor ki var olan hiç bir oyuncak onları bu denli eğlendiremiyor.

Mesela sıradan karton bir kutu!
Eve gelen karton bir kutu büyüklüğü sebebiyle olsa gerek çocukların ilgi odağı olmayı başardı.

Işıklı değildi rengarenk değildi çeşitli sesler çıkarmıyordu ama kızlarım hangisi içine girecek hangisi onunla oynayacak diye nerdeyse birbirine girdi.

-Yavrularım bu sadece bir kutu!dediysem de çocukların gözünde kutuyu ne sıradanlaştırdım ve de basitleştirebildim.

Çünkü ben belki sadece bir kutu görüyor olabilirdim ama o bir kutu değildi sıradan bir karton asla değildi.

O mağaraydı
O beşikti
O yuvaydı
O gemiydi
O süpriz yumurtaydı.

Çocuklara alınan oyuncaklar bizim gözümüzde eğitici bizim gözümüzde güzel bizim gözümüzde muhteşem görünüyor olabilir miydi?

Düşünmeden edemedim..
Çocukların günlerce bu koli için birbirine girmelerinin,kaptırmamak için çaba sarf etmelerinin sebebi neydi?..

Hayaldi!..

Evet,bu bir kutu değil bu bir hayal kurma aracıydı  çocuklar için..

Bugün bayram paramız ile oyuncak almak için oyuncakçıya gittik,çocuklar hem şaşkın hem kararsızlık içindeydi,bunca oyuncak içinde neden seçemiyorsunuz dediğimde cevap aslında belliydi.

Oyuncaklar o kadar çok özelliğe sahipti ki çocuk hayal kurma yeteneğini zorluyor,oyuncaklar o kadar çok donanımlı ki çocuk hayal kurabileceği oyuncağı arıyor ve tabii ki,bulamıyor..
Alsa bile almış olması için alıyor rengi için alıyor şekli için alıyor ve ilk fırsatta ona hayal kurduracak 'oyuncağı' bulunca bu kusursuz ışıl ışıl oyuncakları bir kenara atıp karton bir kutu içinde hayal kurmaya koşuyor.


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

10 yorum:

 1. Kesinlikle öyle,bizde şu ara köydeyiz nelerden oyuncak yapıyorlar bir bilsen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahmin edebiliyorum ben de çocukken köyde çok zaman geçirdim her seferinde de oyuncaksız gidip saatlerce akla hayale gelmeyecek şeylerle oynadığımı bilirim.
   Tadını çıkarsınlar! :)

   Sil
 2. Onların hayal dünyaları çok geniş. Bize göre basit gibi görünen objelerle kendi dünyalarında inanılmaz yolculuklar yapabiliyorlar.Onların hayal dünyalarını sınırlamamak gerek bence.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onların hayal dünyalarını sınırlandırıyoruz farkında olmadan,çocukalrın da bizim gibi düşünmelerini hem istiyor hem de ısrar bile ediyoruz bazen hem de bunu farkına varmadan yapıyoruz ne yazık ki.

   Sil
 3. Bu yüzden de tabak canak kova supurge evde ne varsa topluyorlar. 😅 iyi olsa da oynanaması gereken seylerle ısrarla oynamak istediginde cok kızıyorum. Aynı zamanda tehlikenin de farkında degiller yani. Keske hersey bir karton kutu kadar masum olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de bir çok mutfak gerecim oyuncak rolünü üstlenir zaman zaman.

   Sil
 4. Yazınızı okuyunca sizle aynı durumdaymışım. Benim yaramazda çamaşır mandallarıyla oynuyor. Onları kovanın içine koyuyor sonra kafasından aşağı döküyor.😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa iyiymiş o benim kızlara göstereyim onu,mandal banyosu:))
   Sadece çocuklar akıl edebilir bunu❤

   Sil
 5. Çocuklar büyüklerin onlara münasip gördüğü oyuncaklarla değil de, kendilerine ilginç gelen şeylerle oynamak istiyorlar. Bu bazen tehlikeli de oluyor tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet onlar tehlikeyionceden kestiremiyorlar.

   Sil