En İyi Tatil Yeri



Nerelere gitmek istersin,en iyi tatil yeri neresidir diye sorsalar bir deniz kenarı küçük az hareketli bir kasaba ve sessizliği çok olan bir yer derdim şüphesiz.

Ben tatile gittim,ruhum dinlendi ve dolu dolu geriye döndüm diyebilmek için benim için bu saydıklarım bulunmaz nimet ama o kadar ideal bir tatil söz konusu değil benim için,şimdilik.

Şimdilik benim için tatil,dalmak,kopmak,tatmak ve kıyıda oturmak demek..

Dalmak için denize gitmeme gerek yok,pamuk elli babannemin tam önyedi ay boyunca okuduğu duaların özüne dokunmak,dizinin dibine küçük bir kız çocuğu gibi yanına uzanmak dalışların en derini olacak benim için..

O çocukluğumdan bir hikaye anlatacak ben de her detayı içime çekmek için kendi çocuklarımı odadan çıkartacağım belki de..

Kopmak için illa gece kulüplerine koşmaya gerek yok uykusuz kalmama de gerek yok,bir Yağlı Boya tablosunun birden canlanması gibi gözlerimin önünde durunca mahallenin evleri,sokakları ve boy almış çocukları birden zaman içinde hızlı bir geçiş yaşayıp bugünden yarına gideceğim..onca zamanı belki bir saniyede süratli bir şekilde gözlerimle göreceğim..

Tatmak için lokanta veya daha kibar tabiri ile restoranlara gitmeyeceğim..
Annemin Mayıs ayında hazırladığı çilek reçelini incir tatlısını ve dahası ocak üstünde itina ile pişirdiği patatesli böreğin tadına hasretle baba evinde bakacağım..

En büyük hasret çektiğim şeylerden biri ise aldığım iki kitabı içime sindire sindire okumak ve turkuaz rengine boyanan küçük evimizin duvarları karşısında  sabahları gözlerimi açmaktır.. 

Daha nice küçük hazine ve kıymetli anlar mevcut,hepsi tanıdık..onlarla tekrar karşılaşmak tekrar ezan sesinin kulağıma okunduğu toprağa gitmek kadar mutluluk vericidir benim için..

En iyi tatil yeri insanın memleketi insanın baba evidir..En güçlü duyguların yaşandığı varlığını ve karakterini şekillendirdiği ortamlarda olması,yorgun yüreği ve yorgun bedeni bir otel hizmetinden değil,kendisini sevgiyle kucaklayan kanı bir canı bir olan birilerinin yanında yorgunluğunu,kendini ve yüreğini ancak bu şekilde şarj etmesi mümkündür..gerisi reklam kokulu düştür..

Benim için tatil şimdilik bundan ibarettir belki ama deniz de görebilirsiniz yayınlarımda,denizin kenarına oturmuş olan beni de..

İkisi de nasılsa gittiğim toprakta..


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

12 yorum:

 1. Sizin tatil en güzeliymiş.Tadını çıkarın derim. Sevgiler.:)

  YanıtlaSil
 2. Ah baba evi gibisi olur mu? Çocuklar küçükken dinlenebildiğim, şımarabildiğim, sabahları kıvrılıp uyuyabildiğim yegâne yerdi orası. Zamanda yolculuğu da cabası :)

  İyi tatiller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklardan çok ben çocuklaşırım Handan dediğin gibi :)

   Sil
 3. Ne güzel anlatmışsınız. Bu duyguları benzer şekillerde ben de yaşıyorum. Kimilerince tatil yerlerine değil de tayin olduğum yerlere gitmem garip karşılanıyor. Halbuki orada sevdiklerim,yaşanmışlıklarım var. Kimse kalmamış,çok şey değişmiş olsa bile yollarında adımlarım,havasında sesim var. Benim için tatilin en büyük anlamlarından biri bu,diğeri de vatanımın güzelliklerini görmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allaha çok şükür ki bizim buralarda birileri hala var,yaşlıları,yeni doğmuş olanlar,ağaçlar sokaklar eski fırın hepsi yerinde..elbette buraları özlenmeyi hak ediyor.

   Sil
 4. Güzel bir yazı olmuş, kalemine sağlık. Ben de, deniz kenarı olsun sessiz sakin bir köyü olsun dalga sesleriyle içimdeki sessizliği dinlemeyi çok seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalabalık yerler her zaman güzel olmuyor zaten.

   Sil
 5. Ne kadar farklı bir bakış açısıyla bakmışsın. Yazdıklarından etkilenmemek mümkün değil.
  Aslında kendimizi iyi hissettiğimiz her yer bizim için tatil, mutluluk demek değil mi?
  ** Ama ben bir deniz kızıyım. Deniz olmadan olmasss :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz benim için de elzem bir şeydir..şükür ki bana oldukça yakın olduğu için özlemimi giderebiliyorum deniz kızı❤

   Sil
 6. Gittiğin yerde çok mutlu ol... güzel anılarla geri don😘

  YanıtlaSil