Öyle Bir Ah Çek Ki..

Derler ki ah vah etmek yakışmaz bize,derler ki karamsarlıktır içten olmak ve yine derler ki hep anı yaşa,koş çırpın hayatı yakala.
Ama öyle durumlarımız var ki tarif edilemez ve anlatılamaz ve anlaşılamaz ta ki bunu güzel bir örnek ile anlatan çıkana dek..

Ah çekmek nimettir aslında,öyleymiş..çünkü bazı durumlarda ah çekmek insana bir çok şey kazandırır..


Sallallâhu aleyhi ve sellem efendimiz zamânında sahâbeden en genç birisi, mescidden çıkıyormuşlar. Yirmi beş yaşlarında… Hep koşarmış Medîne sokaklarında, mübârek çocuk, namaza hep çabuk erişir!. Câmiye herkesten evvel girer, herkesten evvel çıkarmış. Bir gün sabah namazına gidiyorlar.

Namaz kılınmış hemen herkesten evvel çıkmış. Sahâbelerden yaşlı bir zât da geliyor, bunu görmüş. Ebu Humeyr ismi bu çocuğun, Sahâbe ALLAH şefaatına nâil eylesin!.

“Yâ Humery demiş namaz kılındı mı?” demiş.

Demiş “emmi “ demiş. “Namız kılındı. Rasûllullah selâm verdi. Dua etti. Çıkıyoruz câmiden!” demiş.

O yaşlı sahâbe: “Vaaaaaaaah!.” ağzından bir duman… “Duman çıkar mı?”

Ulan çıkar niye çıkmasın. Soğukta “huhhh!” ediyoruz. At bile çıkarıyor niye çıkmasın?.

Hemen itiraz: “Duman çıkar mı?”

Çıkar!. Gaz da çıkar, duman da çıkar, oksijende, karbondioksit de çıkar, göremediğin şeyler de çıkar!. Yılan çıkar, neler çıkar. Her şey çıkar.

ALLAH’ın mâbedi burası, neler diyorsun sen. “Emmi demiş o kadar üzülme!” “Vaaaayy!” demiş ihtiyar adam kan kokusu gelmeğe başlamış. Ebu Humeyr acımış adamcağıza: “Amuca demiş bu kadar üzülme!” demiş. “Şu aaahınan vaaahını ver bana ben namazı verdim sana!” demiş.

Çok dikkat edin aziz cemaat!. “Verdim gitti!” demiş ihtiyar.

Vermiş. İhtiyar rahat etmiş namazını… Eskiden namazları da birbirine verebilirlerdi. Şimdi hiçbir şey verdikleri yok. Çünkü verecek bir şeyisi yok ne versin. O gece rüyâsında görmüş kendisini.

Demişler: “Bak şurası Rasûlullah sallallâhu aleyhi vessellem’in Firdevs-i a’lâ daki köşkü “ demişler.

“Ne köşkü?” Ulan köşk be, bildiğin köşk, saray. “Nasıl?” Yarın görürsün. Acele eden varısa namazdan sonra ölsün gine görür. Birisi dedi ki: “Ben acele edeceğim!” “Geber de gör!” dedim. Birisi: “Ben biran evvel görmek istiyorum!” dedi fî târihinde. Anlattık anlattık da büyük Câmi de ashâbımı bozdu: “Geber de gör be!” dedim. “Mahşer dedi ama gebirirsem!” dedi gine itiraz ediyor. “Geberirsem mahşer olur!”

“Geberenlere hemen gösterirler. İslâm’lara mahşerde görükür!” dedim. Sustu. Rüyâsında görmüş ki yanında köşkü. Ebu Humeyr uyanmış sabahtan. Namazdan sonra Rasûllullah’ın yanına gidiyor. Soracak.

Rasûllullah: “Taal Yâ Humeyr demiş. Gel Humeyr. Sen demiş şu aah vaaahı aldın ya demiş aha onun hürmetine Cenâb-ı ALLAH sana o köşkü verdi!” demiş…

Halvanî Hazretleri bir gün uyuya kalmış. Ezan okunuyor gelmiş birisi:

“Yâ Halvan, Yâ Halvan demiş. Ezan okunuyor namaza kaldırıdım seni!” demiş.

“Teşekkür ederim!” demiş. Bi de bakmış ki gelen İblis, Şeytan!. “Şeytan görülür mü?” Görülür ya. “Sen gördün mü?” Gördüm, gel ben her gün göstereyim şeytanı. “Yavv sen bu iyiliği yapmazsın bana!” demiş. “Yok demiş geçiyordum burda mışıl mışıl uyuyordun!” demiş. “Seni zâten kandırmağa imkan yok. Onun için kaldırdım seni” demiş. “Hele hele demiş senin bunda bir iş var.” Olur du olmaz dı demiş: “ALLAH aşkına söyle be!” demiş. Şeytana. Şeytanın da ALLAH’ı ALLAH . Vazîfesi başka.

Demiş: “Yâ Halvan demiş sen namazı kaçırsaydın bir aaah çekecektin ya demiş o aaah bu namazdan daha kıymetli olduğu için kıskandım da seni namaza kaldırdım!” demiş.

Münir DERMAN


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

2 yorum:

  1. Anlamayanlar anlatmak zor. Onların gözünde bir perde çekili. O perde kalkmadan görmez onlar. Hem itiraz ederler, itiraz ederler ki vicdanları rahatlasın diye. Ama ölüm geldiğinde hakikat ortaya çıkacak. Hak, batılın yanında galip olacak. Bu güzel kıssa yı paylaştığın için teşekkürler. Saygılarımla...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gözlerde perde kalpte mühür varsa görülmez doğrudur ama bazen işte böyle hikaye veya hadis veya kıssalar sebep olabiliyor o perdelerin kalkmasına inşallah da vesile olur..teşekkür ederim.

      Sil