Dağınık Ev İçin Pratik Çözümlerim Var


İster tek başına ister kalabalık veya çocuklu bir evde yaşayın,dağınık bir evin ne olduğunu az çok bildiğinizden eminim .
Dağınık bir ortam her ne kadar yaşanmışlığı ve hareketi simgelese de bir yerden sonra çekilmez bir hal alabiliyor,insan alıştığını söyleyebilir ancak dağınıklığın üzerindeki olumsuz etkileri reddedemiyor..

Düzgün ve düzenli olmak elbette mümkün değil,birazcık derli toplu olmak günlük yaşamı ve yaşam alanlarımızı daha kullanışlı ve yaşanır kılmak mümkün ama!..

Küçük alışkanlıklar beraberinde büyük (ve herkesin istifade edeceği) sonuçlar getirebilir,dağınıklığın boyutu en azından azaltılabilir böylece de kalabalık bir ev dahi olsa olabildiğince toplu olabilir..

Dağınıklık aslında büyük bir sıkıntı,kötü bir alışkanlık,en az bir insanı peşimizde sürekli olarak meşgul etmek sürüklemek demek bu da zulümdür :)..

Moralimizi etkiler avramızı etkiler,gün içinde sebebini bilemediğimiz bir huzursuzluğa neden bile olabilir.

Panik ve trajik durumlara düşebilir insan,içinden çıkamayacak bir hal bile alabilir bu yüzden her bir hali yaşamış biri ve artık ANNE olarak  (He He) öneri ve çözümlerimi paylaşıyorum...temizlik ekibi gelmeden okumakta fayda var :)


PRATİK ÇÖZÜM NOTLARIM
Reklamlar:

Bulunduğunuz ortamdaki her tür boş ambalaj,reklam broşürü otobüs bileti,market fişi kızların saç tokaları,oğlanın kulaklığı vs gibi şeyleri ait oldukları yere koymakla başlamak en güzeli,kısaca çöpleri atın-herşeyi ait olduğu yere koyun.

Yerini bulamadığınız eşyayı ise elden çıkarın,hediye edin,yok edin..evde yeri yoksa hayatınızda da yeri yok demektir.

Bu çözüm elektronik posta kutusu veya bilgisayarınızın masaüstü için de geçerli,elektonik posta kutunuzu reklam veya  abonesi olduğunuz sitelerden alınan mailleri çöp kutusuna göndermek demek önemli postalarınıza hızlıca ulaşmak demek.Çöpe atın.Bir süre sonra da gözden geçirip gerçekten artık önemli olmayanları silin.

Not:.Bu tavsiye evdeki çöpler için geçerli değilidr :)

Çamaşır  & Giysiler

Giysi dolabınızdan en az son bir yıldır giymediğiniz eşyaları kaldırmayı deneyin,garip bir olay ile karşılaşmanız mümkün,uzun süre giyilmeyen eşya dolaptan çıkartılınca veya başka birine verilince kısa bir süre sonra gerekli olur..aldırmayın..geriye yerini tutacak çokça eşyalarınız var zaten,uydurun bişeyler.

Çamaşırları toplayın,hemen dürme katlama ütüleme imkanınız olmasa bile çamaşır sepetine elinizden geldiğince düzgün koyun.

Kirlileri çamaşır sepetine atmayı da unutmayın,bu bir çift çorap bile olsa onu ait olduğu yere koyun,ne kadar zamanınızı alır iki saniye,bilemedin üç..

Giyinme esnasında asla ve asla çıkardıklarınızı yere atmayın yakında bulunan sandalyeye fırlatmayın,düzgün olmasa bile dürüp dolaba kaldırın.

Çocuk odası ve oyuncaklar:

Küçük raflar küçük sepetler her çocuğun odasında bulunmalı,çocuklara düzenli olmayı zaman içinde büyük zorluklarla kazandırmak yerine bizim dağınıklığı küçücük hareketlerle bile olsa önlemeye çalışmak onlara daha düzgün ve düzenli olması gerektiği mesajı verecektir.
Oyuncaklar sepete,kutuya,çekmeceye konur,ait oldukları yerde olunca bulunması da kolay olur.

Evin dekorasyonu/Hatırası var:

Evde bir çok minik süs eşyası,'hatırası' olan eşyalar bulmak mümkün,sormak lazım aslında kendimize ' bunun bana/bize ne faydası var?'

Atmaya kıyamayanlar veya elbette hatırası olan objeler bir araya toplayıp koleksiyon gibi bir dolaba sıralanabilir,bunları bir yerde bulundurmak hem hatırlalarınızı canlı tutar hem de neden evinizde yer ettiklerini mantıklı olarak size gösterir.Soranlara da anılarınızı anlatmak sizi mutlu eder :)

Uyumadan önce:

Oturma odasından oyuncakları,meyve tabaklarını,kuruyemiş kaselerini,çay bardaklarını,cep telefonlarını,kaldırın.
Hepsinin yeri var,herkes kendine ait olan eşyayı kaldırınca evin en önemli ve atar damarı olan oturma odası sabaha hazır derli bir şekilde size günaydın diyecektir-bu da sizin çoook çok hoşunuza gidecektir.


Çalışma masası:

Çalışma masanızın üzerinde mutlaka küçük bir çöp kovası bulundurun ve bunu her gün boşaltmayı ihmal etmeyin,masa üzerinde iplik kalıntıları olsa bile insana hzuursuzluk verir.


Dijital veriler:

Bir gününü çektiğin tüm resimleri klasörlere ayırmak ve Allah aşkına gerçekten sevdiklerini bastırmak/çıkartmak için düzenle.


Askıya alma:

Evin hemen girişinde bulunan askıyı gözden geçirmek de pratik bir çözümdür,ailenin her ferdi için bir mont veya bir hırka bırakıp askının geri kalanını boş tutmak muhtemelen gelecek olan misafir karşısında 'bunu nereye assam acaba?' sıkıntısını misafirin yanında yaşamamak demektir,şemsiyeler de buna dahil.

Mutfak tezgahı/Bulaşık makinesi

Boş,olabildiğince az eşyalı olmasında fayda var.
Boş ve temiz tezgah demek gördüğün bir tarifi yapmak için hemen başlamak demek,atıştırmak için kolayca yiyecek bir şeyler hazırlamak demek,mutfak işini gözünde büyütmemek demek.
Bulaşık makinesini her zaman dolu değil mümkün olduğunca boş tutup kirli bulaşıkları tezgahın üzerine bırakmak yerine makinenin içine koymayı dene,büyük bir ailenin dahi bulaşığı olmaz böyle yaparsan çok faydasını görüyorum.


Kahve makinesi hariç :) tost makinesi,el süpürgesi,rondo vs gibi küçük mutfak aletlerini dolaba kaldırın/saklayın.
Yemek hazırlığı esnasında hiç birinin gereksiz yere tezgahta yer tutmasına gerek yok ayrıca yemek hazırlarken sıçrayan salça gibi lekeleri sonradan silip kendinize ek iş açmanıza da gerek yok.

Yatak:

Belki biraz mantıksız gelebilir ama yatağınızı mutlaka düzeltmeyi öneririm hem de şiddetle.
Yatağımı ne zaman toplasam oda bana daha temiz görünüyor hareket etmem kolaylaşıyor hatta giyinmek için bile daha az bir zamana ihtiyaç duyuyorum kısaca bakış açımı etkiliyor.Önerin var mı?..
Yazmaya paylaşmaya ne dersin?


Kimbilir belki bir insanın ruh sağlığını kurtarabilirsin bugün :)

GİDERAYAK BİR HATIRLATMA!


Bugün Şablon Çekilişimin SON günü henüz katılmayanlar için hatırlatmak istedim..

Güzel geçsin günümüz..

Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

14 yorum:

 1. Küçük dokunuşlarla büyük sorunları ortadan kaldırmak mümkün. Önerilerinizi dikkate alacağım.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz için teşekkür ederim Hasibe hanım evet aslında küçük değişiklikler de çok faydalı oluyor bazen.
   Sevgilerimi gönderiyorum iyi bayramlar dilerim.

   Sil
 2. Minimalistlikten çok uzağız. Gezilen her yerden alınanlar, aileden olanlar, çok sevilenler derken birik im oluyor. Bir de kütüphane açacak kadar kitap olunca...

  Her şeyin bir yeri olursa ve alınıp kullanılan, üstten çıkanlar ya kirliye ya da yerlerine koyulursa düzen olabildiğince sağlanıyor.

  Çok güzel, unutulmaması gereken harika öneriler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enteresan gelebilir belki ama benim gözüme bir tek kitaplar çık gelmez yani sanki hazine gibiler benim için hele bir de okumak istediklerim olunca aralarında yani beni bekleyen hazineler..süs eşyaları biblo gibi küçük objeleri ise pek sevmiyorum kişiye göre değişiyor çok eşya çok ilgi demek herşey ilgi istemiyor mu sonuçta bu da zaman ayırmak demek.
   Okuduğunuz için ben teşekkür ederim iyi bayramlar dilerim Yasemin hanım.

   Sil
 3. Bunlar çok yararlı bilgiler her aldığımızı kullandıktan hemen sonra yerine kaldırsak ev hep düzenli kalır tabii eş ve çocuklarıda bu konuda eğitmek gerekir sevgiler:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahane olurdu kelebeğim her eşya yerine gidince gerçekten ev toparlanır.
   İyi bayramlar dilerim arkadaşım okuduğun için teşekkür ederim.

   Sil
 4. çok beğendim yazınızı... Ben de bir coşuyorum her yeri derleyip, topluyorum. Sanırım 1 gün sürüyor sonra puffff! her şey eskisi gibi. Sorun sanırım aldığmızı aldığımız yere geri bırakmamak... Sorunu da çözümü de belli ama... neyse bana da beklerim. www.idilob.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslan yattığı yerden belli olur yeni alışkanlıklar da zaman ister muhakkak biraz gayret tadını çıkaran biz olacağız elbette her taraf eşya mağazası gibi olmayacak bir tek daha rahat hareket etme ve daha az zahmet çekmek için önerdim yoksa eşyaya deli gibi hizmet edilmez.
   Sizi ziyaret ettim tekrar geleceğim inşallah iyi bayramlar dilerim.

   Sil
 5. Eskiden dekoratif ürünlere daha çok yer veriyordum ama şimdi ne kadar az eşya o kadar kolaylık benim için :) Ayrıca 8 ve 5 yaşında 2 çocuklu anne olarak bırak dağınık kalsın diyorum :)))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar evi çok güzel dekore eder akla gelemeyecek şeyleri akla gelmeyecek yerlere koyarlar bu da.evi güzelleştirir yok yok eşyaya zaman ayırmak çocukları kasmak çok saçma dağınık kalabilir bu durumlarda yeter ki temiz olsun.
   Sevgiler gönderiyorum Yeşim hanım iyi bayramlar.

   Sil
 6. Ev kalabalık olunca düzen haliyle daha zorlaşıyor illaki. Fakat bütün işler annenin omuzlarına binmemeli. Herkes sorumluluğunu bilmeli. Belki önce bunun eğitimi verilmeli. :)

  Sana ve ailene hayırlı, bereketli bir kurban bayramı diliyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. Çox-çox gözəl anlatmısınız. Az çox düzənli olduğumdan sirrini soranlara üstünə basa-basa söylədiyiniz şeylərin eynisini deyirəm mən də: evdə ən kiçik əşyanın belə öz yeri olmalı və istifadə olunduqdan sonra həmən yerinə qoyulmalı. Çox gözəl paylaşım olub. Əllərinizə sağlıq.

  Bu arada şablon çəkilişinin nəticəsini səbirsizliklə gözləyirik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşey yerine konursa gerçekten geriye rahat rahat o evin tadını çıkarmak kalıyor.

   Şablon çekilişi iptal edildi kardeşim hakkını helal et yine de istersen sana yardımcı olurum seve seve.

   Sil