Google Adsense Reklamlarını Sevmeme NedenlerimHer blog sahibi bloguna verdiği emeğinin karşılığını zaman içinde almayı ister.Çoğu da bu karşılığın para olmasını ümit eder hatta sadece blogdan para kazanmak veya blogdan gelir elde etmek amacıyla açılmış sayısız bloglar vardır,biz bunlardan değiliz.

Bizim bloglarımız blog sayesinde tanıstığımız insanlarla iletişim halinde olmayı,dünyanın birç ok yerinde olan insanlarla diyalog kurmayı ve dahası gerçekten paylaşmak istediklerimiz olduğu için varlar.

Elbette blogdan bir gelir etmek ekmeğimize yağ sürmek kadar güzel,akla ilk gelen reklam alma ve reklam yayınlama seçeneklerinden biri ise şühpesiz Google Adsense'tir.

Dünya çapında yüzbinlerce blog üzerinden reklam yayınlayan ve yine yüzbnlerce firma ile işbirliği içinde olan Adsense için başvuruda bulunmadan evvel bunun pek iyi bir fikir olmadığını size söylemek isterim.

Çünkü Adsense reklamlarını blogunuzda yayınlayarak blog zamanla sizin yönetiminizden çıkmaya başlıyor,nasıl mı?

Google Adsense yayıncısı olduğunuzda:


 • Bol trafik elde etmek için sizi pek ifade etmeyen ama çoğunluğun talep ettiği türden yayınlar yapmak zorunda kalıyorsunuz.
 • Günlük olarak belirli bir ziyaretçiyi blogunuza çekmek zorunda kalıyorsunuz.
 • Ziyaretçi toplamak için bir çok sosyal medya platformlarında da hesaplar açmak çevreler oluşturmak zorunda kaldığınız için internette uzun zaman geçirmek zorunda kalıyorsunuz.
 • Blogunuzda yayınladığınız reklamların sözleşmesinde yer alan kurallara bizzat uymak zorunda kalıyorsunuz,uymadığınız takdirde reklam yayıncısı olmaktan çıkmakla beraber o güne dek elde ettiğiniz para miktarını da..kaybediyorsunuz.
 • Reklamlardan elde ettiğiniz parayı istediğiniz zaman çekemiyor belirli bir miktara ulaşmayı beklemek zorunda kalıyorsunuz (minimum ödeme 100 Dolardır).
 • Reklamlar tıklandıkça elde edilen gelir miktarı bulunduğunuz ülkeye yayınladığınız konuların türüne hatta blogu yazdığınız dile bağlı olduğundan gelirinizin düşük olma ihtimali çok yüksek.
 • Özetle blogda Adsense reklamları yayınlamnın zamanla başka birinin kurallarına göre blog yazmanın ta kendisi olduğunu anlayacaksınız.
 • Blog sizin istediğiniz gibi değil başka birinin (Google'ın) istediği gibi olmaya başladığını anlıyorsunuz.


Google Adsense'e başvurmadan evvel göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç faktör daha;


Google Adsense yayıncısı olduğunuzda:

 • Sizi severek takip edenlerden blogdaki reklamlardan dolayı huzursuz olduklarını işitebilirsiz.
 • Blogdaki reklamlar sayesinde tıklanan her reklamın ayrı bir sayfada açılması sebebiyle ziyaretçi kaybedebilirsiniz.
 • Ek olarak blogunuzda yer verdiğiniz reklamların emeğinizi tam karşılamadığını göreceksiniz.
 • Ve nihayetinde sizi sürekli üretmek zorununluluğu ile karşı karşıya bıraktığı için psikolojik olarak yavaş yavaş yıprandığınızı aklınız ve fikriniz sürekli ''Nasıl bir yayın girsem/Ne yazsam?'' yönünde olduğunu göreceksiniz.

Dolayısıyla Google Adsense'e baş vurmadan evvel bu faktörleri de göz önünde bulunmakta fayda var..

Tüm bunlar blogdan gelir etme amacını hırslı bir şekilde yerine getirmeye çalışanlar için geçerlidir..akmasın ama damlasın Google'ın blogum ile ilgili ne düşündüğü beni pek de alakadar etmez blog benimdir diyenler meclisin dışında kalanlardır..


Biz bloglarımızı bize ait oldukları için bizim emeklerimizi ve hatıralarımızı barındırdıkları için seviyoruz..
Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

23 yorum:

 1. Google adsense reklamlarını daha önce kullanmadım. Fakat kullanmak isterim ama ziyaretçileri rahatsız etmeyecek şekilde yerleşim yapmayı tercih ederim. Çünkü bazı bloglara bakıyorum her yerden sağdan soldan reklam fışkırıyor böyle olunca da o bloğu bir daha ziyaret edesim gelmiyor.

  Adsense dışında da blog yazarak para kazanılabilir. Örneğin firmaların tanıtım yazıları yayınlanabilir.

  Bunun dışında bir konu ama ben bumerang reklamlarını da sevmiyorum ve kullanmıyorum zaten.

  Sırf adsense reklamı alabilmek için ve sadece bunun için blog açmayı düşünenler için faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternet üzerinde Google Adsense ile ilgili çok sayıda teşvik edici yayınlar mevcut ancak kanımca ve Google Adsense deneyimi olan biri olarak pek de inandırıcı veya gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.
   Çok fazla zaman harcamak gerekiyor blogdan gelir elde etmek için yani bir yerden sonra değer mi diye sorarsınız kendinize,kesinlikle gelir elde edenler var ama her alanda olduğu gibi bunların sayısı az.
   Tanıtım yazıları ise eski blogumda çok yazdım kesinlikle en iyi gelir sağlama yollarından biridir size katılıyorum.
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. O kadar doğru ki... Min 100 dolar olması gerektiğini bilmiyordum. Şuanlık 20 lira var hesabımda. Epeydir de o kadar. Artış yok. Çünkü ziyaretçi çekecek türde nadiren paylaşım yapıyorum. Kişisel blogların hiç işine yaramıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel bloglar çok az gelir elde edebilir doğru söylediniz ama Google küçük bloglardan bile istifade edip reklam yayını yapıyor siz kazanmıyor olabilirsiniz ama Google anlaşmış olduğu şirketlerden mis gibi bolca gelir elde etmeye devam ediyor malesef.

   Sil
  2. Kişisel bloglar çok az gelir elde edebilir doğru söylediniz ama Google küçük bloglardan bile istifade edip reklam yayını yapıyor siz kazanmıyor olabilirsiniz ama Google anlaşmış olduğu şirketlerden mis gibi bolca gelir elde etmeye devam ediyor malesef.

   Sil
 3. Çok güzel bir konuya değinmişsin. Ben de yakın zamanda bu konuyu paylaştım blogumda. Ve özellikle senin yorumundan sonra ciddi ciddi düşünmeye başladım. İlla Adsense ve Bumerang'a mı zorunlu olmalı bloglar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaliteli yazılar yazarsam ve içeriğin kısaca iyiyse firmalar seni buluyor,tecrübeyle sabit ve geliri çok daha iyi ayda 2-3 tanıtım yazısı girsen o parayı Adsense'den bir yılda kazanamaz insan.

   Sil
 4. İsteyene yararlı bir yazı olmuş. Kısa süre önce bana da bir mail gelmişti. Ama pek cazip gelmedi. Eksi yanları da epeyce fazlaymış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beklentilerinizi karşılamayan durumlar yaşamak mümkün elbette ancak ciddi teklifler de oluyor.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 5. Adsense yi o kadar dağlara taşlara çıkartmışlar ki sanırsın mılyon dolarlar kazandırıyor...

  YanıtlaSil
 6. Yazınızı dikkatle okudum özellikle Adsense onayını o kadar uğraşıp yeni aldıktan sonra. Zaten google idare etmiyor mu her şeyi. Nasıl, kaç kelime yazı yazacağımızı söylemiyor mu? Dolayısıyla benim düşüncem: Bildiğim gibi yazılarımı yazar, düşüncelerimi ortaya koyarım. Goggle beğensin diye bir derdim kalmadı artık oldukça fazla sorun yaşadıktan sonra. Elbette reklamlar ve Google arasındaki ticari durum farklı, kullanıcıları rahatsız etmeyecek bir şekilde yayınlanmasının bence mahsuru yok, şikayet olursa da nedenine göre değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Elbette sayfa içi yazı aralarındaki reklamların çok olması okuyucunun dikkatini dağıttığını düşünüyorum ve oldukça rahatsız oluyorum ben de. Hatta o kadar ki bazen reklam mı yoksa yazının bir parçası mı olduğunu ayırt etmekte zorlanıyor insan. İşte öyle durumlarda ben de sayfadan şimşek hızıyla çıkıp bir daha çok ilgimi çeken bir yazı olmazsa bakmıyorum bile. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaç sırf kazanç elde etmek değilse blog yazmak çok güzeldir size katılıyorum insan gönlünce yazar güzel insanlar tanır ve bunu kendi yaşam ritmine göre yapar.
   Reklamlar yormadan elbette olmalı ama artık her yerde o kadar çok reklam var ki insanlar bilinçli olarak onlardan kaçar oldu.

   Sil
 7. Çok güzel bir yazı olmuş, Emeğinize sağlık.
  Ama başlığını "Blog Yaz Para Kazan" yapsaydınız daha iyi olurdu. Zira bu başlıkla bu yazıya gelen ve bu alandan gelir elde etmek için blog yazmak isteyen arkadaşlar için "gerçek" bir yazı olurdu. Bu işin bazı sitelerde anlatıldığı gibi olmadığını görürdü insanlar, ona göre bir yaklaşım sergilerlerdi.

  Blog'undan para kazananlara, kazanmak isteyenlere saygım var. Hatta bunu ben de isterim. Ama az da olsa tecrübelerim gösterdi ki, blog yazmak paradan çok daha değerli şeyler kazandırıyor insana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı yazdıktan sonra başlığını epey düşündüm aslında ama sırf para kazanmak isteyenlere yönelik olmadığı için ve içeriğine uygun olması bakımından daha açıklayıcı bir başlık koymaya karar verdim,hani gazete haberleri olur ya başlık çok ilgi çekici olur ama haber çok basit ve anlamsızdır ya öyle olsun istemedim.

   Sil
 8. İyi ki para kazanmak amacıyla açmamışım blogumu diye düşündüm doğrusu. Özgür olmak daha güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabildiğince özgür olunca daha güzel sonuçlar çıkıyor.

   Sil
 9. Hocam konunun güzel yerine değindiniz. Bende çabaladım Adsense almak için aldım ve dediğiniz gibi bizi kişisel blogları sömürü olarak kullanıyorlar. Fazla kazandırmıyorlar. Gösterim başı olayını açmaları lazım. Yada kazanç değerini arttırmakarı lazım. Sadece tık başı kazanç var. Bende rastladığım tıkların çoğu 0.01 krş tık mı olur. Bu nasıl kazançtır. Dedikleriniz doğru onay aldığım iöin sitemde duruyor. Ama dedim ya resmen sömürüyorlar.

  Nuri Özkan Kişisel Blog
  nuriozzkan.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum kutusuna bıraktığınız link sayesinde kolayca sayfanıza ulaşma imkanım oldu biraz da baktım haliyle,aslında kişisel bloglar pek fazla kazanç elde edemez eğer ki bunu kişisel olarak kullandığınız günlük bakım ürünleri ile değiştirirseniz kazanç da değişir yani demek istediğim sizin hangi kitabı okuduğunuzdan çok hangi kokuyu kullandığınız daha ilgi çekici oluveriyor çoğu insanlar bunlara daha fazla ilgi duyduğu için gelirde etkili olabilir veya örneğin spor ve fitness ilgili yazarsanız buna yoğunlaşır iyi içerik girerseniz eminim kazanç artar çünkü fitness dünya çapında kullanılan anlamı herkes tarafından bilinen ve Google da aranan bir kelime.
   Size küçük bir arkadaş tavsiyesi sayfanızdaki reklam sayısı çok fazla ve cepten sayfa nerdeyse dolaşıma kapalı çok çok ağır biraz hafifletirseniz daha okunur hale gelebilir.
   Başarılar dilerim.

   Sil
  2. Hocam zaten son 2 sayfama bakarsanız bunu bende keşfettim yaklaşık 20 gündür onlara yoğunlaştım. ☺️ Yazılarımı incelediğinizde aynılarını yazdım. Başlık spora başaladım içinde anahtar kelime olarak fitness yaptım yapıyorum vb kelimeler koku deodorant spor ayakkabısı tatil islami otel ve benzeri kelimelere yoğunlaşık yazılarım var tatil köyü benzeri. Bunlardan artık yazmaya özen gösteriyorum. Onu da başarırsam ki artışı 2 haftadır gözlemliyorum günlük 2 katına çıktığını farletrim. Ama dedim ya bunlara 20 gündür başladım. O şekilde yazıyorum ama yinede iyiki dediniz. Acaba mı ki diyordum sizinde bu tarz düşünceniz sebebiyle tekrardan hevesle yazmaya devam edeceğim.

   Sil
  3. Bu şekilde yol alırsanız sanırım trafik artacaktır ancak sayfanız hala çok ağır yani bu konuları okumak isteyen biri konuya ulaşmakta sıkıntı yaşar uzunca beklemesi gerek konunun açılması için şahsen beklemem böyle durumlarda sayfayı terk ederim ziyaretçinin okunaklı ve konuya en hızlı ulaşma arzusunu kazançlar daha çok onemesemekte fayda var.

   Sil
  4. Yazım hatalı olmuş düzeltmekten yarar var.
   Ziyaretçinin konuyu okuyabilmesi en çok dikkat etmeniz gereken şeyler arasındadır kazançlar önemli ama ziyaretçinin sayfaya tekrar bilgi alması için uğraması hatta düzenli takip etmesi daha da önemli.
   Kolaylıklar diliyorum.

   Sil