Kuş Evleri


Hiç ummadığım yerde kuş evleri çıkar karşıma.
Bazen kasabanın ortasında bir bahçenin içinde bazen ise okulun bahçesinde..genel olarak kuş evlerine rastlamak oldukça alışılmış bir şeydir buralarda ama ben hayatımda hiç böyle güzel ve sempatik kuş evleri görmedim ki!..ilgimi çekiyor hemen.


Bu gibi kuş evlerini mağazalarda bulmak mümkün,fotoğraftaki kuş evi balkonuma yazın başında alıp astığım kuş evidir.Henüz hiç bir kuş gelip ziyaret etmedi..sahiplenecek bir şey değildir kuşlar için bu evler çünkü kuş evlerinin amacı soğuk kış aylarında kuşlara kolayca yiyecek bulmalarına yardımcı olmak..yani öyle yuva belleyip eşini çağırıp çiftleşip yavrulamalarını bekleyemeyiz..

Heves ve heyecanlı bir şey olur diye balkonuma bir kuş evi aldım..dediğim gibi henüz hiç bir kuş teşrif etmedi..sıcak aylarda yiyecek bulmak daha kolay olduğundan kimsecikler uğramamış olsa da ümidim var.

Kışın soğuk günlerinde belki bu evin içine konacak olan ekmek kırıntılarını toplayacak şirin bir ku gelebilir diyorum..belki koltuğuma oturup örgümü ördüğüm bir gün bir bakmışım ki kuş gelmiş kalpten içeriye girmiş..

Karnını iyice doyurup uçup gittikten sonra bu evi sevdiği için balkonuma gelmeyi alışanlık haline getirmiş olur belki..


Belki bizim de beslediğimiz bir kuşumuz olur ama kafesler içidne değil..
Uçmak için yaratılmış bu güzel canlıları kafese koymak zulmün bir çeşidi gibigelir bana..
Kuş dediğin uçacak balık dediğin yüzecek..
Hapsetmek olmaz..
Ama bak işte bu şekilde ona yer verirsen..sana gelir..
Uzaktan sevmeyi öğretir insana..
Sahiplenilmez herşey..
Ama herşey sevilebilir..


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

18 yorum:

 1. "Tanrı kuşları sevdi ve ağaçları yarattı. İnsan kuşları sevdi ve kafesleri yarattı." sözü geldi aklıma. Yuvayı kuşların ziyaret etmesi yakındır, kış geliyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan her şeye sahip olacağını var sayıyor ama sahip olamadıkları ile yaşamayı zamanla öğreniyor ne yazık ki..
   Kışı heyecanla bekliyorum:)

   Sil
 2. Babam bana tahtadan barbi evi yapmıştı. On beş santim eni boyu, açılır kapanır kapısı, kaset kutularından açılan camları vardı. Kutu gibi bir şeydi. Kışın onu balkona koymuştum içine de ekmek kırıntısı, serçeler camdan girip çıkıp kapısının önünden de dışarıyı izliyorlardı ben de serçeleri :)

  Kışın gelecektir kuşlar bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hala elinde mi o ev?..görmeyi çok çok isterdim hatta bana da biri yapsaydı ne güzel olurdu diye hayal ettim canlandı gözümün önünde:)
   Kaset kutularından pencere!..Sadece kızını çok seven babaların aklına gelirdi heralde..çok tatlı bir anı Handan❤

   Sil
 3. Gerçekten çok şirinmiş resmdeki kuş evleri. Bizim penceremizin önüne kumrular bir defasında yuva yapmış iki yumurta bırakmış, ordan da iki yavru kuş çıkmıştı. Onların yumurtadan başlayan ve bir tüy yumağı halinden nasıl güzel bir kuşa dönüştüğü, uçmaya başladığı süreci izlemek çok heyecan vericiydi ailecek hepimiz için. Ve ne güzel ki, bir kaç gündür yine o kumruları pencerede görüyorum. Hatta çılı-çırpı toplamışlar yuva kurmaya çalışıyorlar galiba. Ürkütmemek için fazla yaklaşmıyoruz pencereye. Bakalım inşallah tekrar yuva kurar ve o heyacanı yaşatırlar bize. Uzuun bir yorum oldu:) Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşımın penceresi önünde de böyle bir çift kumru yerleşmiş bir müddet sonra yumurta bırakmıştı,zaman zaman fotoğraf atar onları bana gösterirdi,ne güzel oluyor bize yaklaşmaları,en son bir bina arasında çok sayıda klimalar üzerinde gördüğüm güvercinleri hatırladım onlara yaşam alanı bırakmadık bari küçücük bir köşe verelim değil mi?..uzun yorumları severim ben❤
   Benden de sevgiler.

   Sil
  2. Uzun zamandır boyanmayı bekleyen bir kuş evim var benim de. Tıpkı sizinki gibi. Boyayabildiğim zaman asacağım balkonuma ben de. Ama balkon kapalı. Dışında bir yer bulmalı.
   Hala göremiyorsunuz paylaşımlarımı galiba. Oysa yorumlarınız benim için çok önemli ve mutluluk verici. Bir dostla sohbet etmek gibi.

   Sil
  3. Eevgili M.hanim en son size uğramış yorum olarak ziyaretimden haberdar etmiştim yorum gelmedi mi acaba?
   Yayınlarınızı görmekteyim hem aklımda hem de kalbimdesin,lütfen müsterih olun..

   Kuş evini görmeyi de çok isterim bu arada o güzel balkona o güzel çiçeklere çok yakışır.

   Sil
  4. Sevgili kardeşim,bir önceki paylaşımıma yorumunuz geldi. Teşekkür ederim.Dost dostun sesini her yayında duymak,düşüncelerinden faydalanmak istiyor. Ve galiba her zaman müsait olup olamayacağını düşünemiyor. Sevgilerimle.

   Sil
  5. Okuma lisede düşen her yazıyı okumaya yorum yapmaya gayret ediyorum hele sık sık yazamayan dostların yazılarını görünce hiç bekletmek istemiyorum belki dikkatimden kaçmış ama asla unutamam..

   Sevgiler benden iyi bayramlar❤

   Sil
 4. Sade ve Derin'in blog tanıtımlarından öğrendim ve ziyaretinizdeyim. Merhaba :)

  Kuş evleri çok şirindi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşgeldiniz Yasemin hanım,kuş evleri en az kuşlar kadar sevilmeli ve çokça konmalı❤ kafes yerine kuş evleri olmalı balkonlarda.

   Sil
 5. İnşallah bir kuş misafirin olur bu sevimli kuş yuvalarında. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve inşallah fotoğraf çekip sizinle de bu mutlu anı paylaşırım❤

   Sil
 6. Ne güzel evcikler öyle. Kafese hapsetmektense onlara ev vermek ne güzel olur.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Osmanlı..o değil miydi kuşlara evler inşa eden..
   Allah onlardan razı olsun ne güzel adetlerimiz var bizim..
   Böylesi daha güzel belki de onlara.yer açmanın ta kendisidir❤

   Sil
 7. Kuş evleri de yazı da harika. Bence de hayvanları hapsetmeden sevmek ne kadar güzel, aynı şey çiçekleri koparmadan sevmek gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayvanat bahçelerini çiçekçileri ve Pet shopları sevmem..bence bunların hiç biri olmamalı.
   En güzel herşeyin doğal ortamında olması..teşekkür ederim arkadaşım❤

   Sil