Sosyal Zulüm


Dün yeni evli ve bir kaç ay sonra bebeği olacak tanıdık bir çifte rastladık,eşim ayak üstü sohbet ettikten sonra yanıma geldi.
Sohbet ettiği şahıs üzgündü yüzünde mecali kalmamış birinin ifadesi vardı.
Nesi var,ne oldu diye sorduğumda eşiyle çocuk için bir kaç parça eşya ve ev için koltuk bakmaya gittiklerini saatlerce bakınıp seçtikten sonra mağazanın girdiği işte daha çok yeni olduğu gerekçesiyle kendilerine satış yapamayacaklarını söylediğini anlattı..

Düşünsenize,hamilesiniz ailenizden uzak bir ülkede yenisiniz hatta yeni evlisiniz kimseden yardımınız yok ve bebek bekliyorsunuz ve ihtiyacınız olan temel eşyaları (koltuk,yatak,beşik)almak için bir mağazaya gidiyorsunuz saatlerce dolaşıp bakındıktan sonra bütçenize uygun olanları seçiyorsunuz kasaya gidiyor ama bunları alamadan eve boş el ile dönüyorsunuz.

Bu kadının ruh halini varın siz düşünün,eve dönüş yolunda telefonu eline alıp şöyle bir vakit geçsin diye Instagrama girdiğini düşünün..gerisini siz düşünün.

Instagram gibi bir çok sosyal medya alanları insanı mutsuzluğa aile içi huzurluslukların çıkmasına sebep olmuştur.
Her ne kadar bunun farkında olamasak bile gün geçtikçe başka insanların hayatlarına bakarak kendi hayatlarımızı şekillendiriyor özgünlüğümüzü kaybediyor dikkatimizi bunlara veriyoruz ve tabii ki durumu bizim durumumuz gibi olmayanları unutuyoruz.
Oysa canım Peygamberim (s.a.s)asırlar öncesinde bu durumun sonuçlarını açıklamış bizleri uyarmıştır.."Kendinizden aşağı olana bakın; sizden daha üstün olana bakmayın, çünkü bu (türlü hareket) Allah'ın size olan ni'metini tahkîr etmemeniz için daha muvafıktır" »

Buhari,Müslim

Değil mi?

Daha titiz davranmak gerekti daha özenli hareket etmek ve daha çok susmak ve daha çok kendimize dönmek özümüze dönmek gerekti ama olmuyor bu işler böyle yürümüyor artık böyle yürümediği için de kötülük fitne ve acı ürüyor.

Değil mi?

Kim kimden üstün kim kimden zengin derdimiz bu olalı yüreğimiz yangınlarda,acı çeken popüler değil çünkü,derdi olan çekici değil çünkü,tatile gitmeyen insan değil parası olmayan insan değil dekorasyonu mükemmel ve güncel olmayan insan değil,oysa acı insanın yüreğini yoğurup yumuşatıyordu Allah'a dua etmesi için yollar kapılar açıyordu.

Bizden aşağı olanlara bakmaktan vazgeçtik,hatta onlara bakmayı bile hayatımızdan çıkardık varlıklarını bile yok saymaya başladık.
Yediklerimizi içtiklerimizi giydiklerimizi insanların gözüne sokar olduk.
Tartışmalara gözyaşlarının akmasına sebep olduk.
Olduk da farkına bile varamadık,oldukça tatmin olamadık.

Velahsılıkelam..Şımarmak,yediğini içtiğini paylaşmak,dünyada acı keder hüzün korku yokmuş gibi davranmak edepsizliktir.

Saniyelerin farkına varmadan ömür tüketmek nankörlüktür.

Kendisi iyi olunca çevresindekini daha ötesindekini,ekranların arkasında kendisini izleyenleri düşünmemek,gösteriş derdi ile yanıp kavrulmak hayasızlıktır.

Sahip olduklarını sergilemek ve dahası sahip olamayanlara bunu göstermek zulümdür.
İnsanı isyana sürükleme sebebidir,Allah'a isyan etmek günahtır,buna sebep olmak da öyle.


Kibar olunmalı
İnce düşünülmeli
Görgüsüz olmmamalı
Dünyada acı var.
Dünyada mucize var.
Bunları yaşayan insanlar var.
Yürekleri çiğnememeli.
Asırlar öncesinde bize gelen tavsiyeler vardır,göz ardı etmemeli.

(Yeryüzünde böbürlenerek yürüme, çünkü sen ne yeri delebilir ve ne de boyca dağlara ulaşabilirsin.) [İsra 37]Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

10 yorum:

 1. Bu yaşananlar gerçekten sosyal zulüm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanların sosyal medyada ilgi çekmek için nelere başvurduğuna biraz detaylı bakarsak bir çok şeyi fark edebiliriz,bu yol yol değil.

   Sil
 2. Sadece sosyal ağlarda paylaşmak için tatile gidenler biliyorum :o Sahte dünyalar içinde geçiyor yaşamlar. Arkadaşına da çok üzüldüm, umarım yakın zamanda bir çözüm bulabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle birileri olabilir mi,inanmak istemiyorum buna ben:(
   Arkadaşım adına teşekkür ederim bir şeyler bulunur diye ümit ediyorum ben de.

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Daha güzel şeylerden de bahsetmek isterdim ama bu gittikçe çiğ gibi büyüyen bir durum keşke birileri bunu anlayıp sona erdirse.

   Sil
 4. Maalesef çok büyük bir sorun bu anlattıklarınız. Pek çok insan bunun bilincinde değil ya da bilincinde değilmiş gibi yaşıyor. Böyle şeyler görünce çok üzülüyorum ve gelecek nesil adına da endişe ediyorum. Dediğiniz gibi; "bu yol yol değil."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelecek nesil için ben de üzülüyorum çünkü sosyal medyada yoksan gerçek hayatta da yokmuş gibi hissediyor bazen insan,bu çok acı.

   Sil
 5. Çok ince konulara değinmişsiniz, kaleminize sağlık!..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin sağlığı için daha dikkatli olmamız gerek diye düşündüm topluma yapılan zarara katkımız olmaması dileği ile çok teşekkür ederim.

   Sil