Yurtdışında Bayram-Kurban Bayramı 2017


YURTDIŞINDA BAYRAM

Son yıllarda bayramların kısaldığını hissediyorum,birinci günü dışında bayram ile ilgili pek fazla anım yok aklımda mesela..ne oluyorsa veya ne yapılıyorsa bayramın birinci günü içindir..

Dün bayramın birinci günüydü..tatlı telaşlar gün boyunca yaşandı..hamdolsun ki az bile olsa kapımıza el öpmeye bayramlaşmaya gelen çocuklar vardı..kimisi Türk kimisi Kürt ,bunlarla arkadaş sırf arkadaş oldukları için gelen Bulgar çocuklar da vardı,hepsi pırıl pırıl gözlerinden neşe ve heyecan akıyordu...

Kapıyı açıp bizimkiler el öpünce bakakalırlar..ne yapıyor bunlar der gibiler..masumlar,bilmiyorlar,çocuklar nihayetinde..

Guzel anlar günleri güzelleştirir..bunlara yoğunlaşıyor insan,her şeyde bir güzellik bulup yaşamak lazım..dünyanın neresinde olursanız olun...

Evet çok kalabalık olmuyor çok telaşlı olmuyor hatta hasret ve özlem insanın canını yakıyor ama hamd olsun guzel geçiyor bayram yine de..

Olabildiğince bayram olabildiğince yaşanıyor yurt dışında..telefon görüşmeleri mesajlar ..ağlayanlar oluyor konuşamayacak kadar duygulananlar..

Rabbim sevdiklerimizden uzak düşürmesin..vatandan topraktan uzak düşürmesin..

Gönül sevdikleriyle mutludur,tamdır..uzakta olan sevdiklerinden uzakta bayram yapan veya yapamayan herkese de sevgilerimi gönderiyorum buradan...

Memleketin,vatanın kıymetini daha çok anlıyor insan uzak olunca..sürekli uzlaşmak zorunda kalıyor sürekli kendini avutmak güçlü olmak zorunda oluyor...sesleniyor sonra birlikte olanlara ''kenetlenin,ayrılmayın,kopmayın değerlerimizden.''


Rabbim hasret çeken herkese sabır,özlem duyan herkese de hayırlı kavuşmalar nasip etsin..

Tüm İslam aleminin bayramını kutluyorum..Rabbim bu günlerimizi aratmasın..Allah kurbanlarımızı ibadetlerimizi kabul etsin...


Gözlerinden Öper
Gözlerinden Öper

Her güzelliğe koşar adım gözlerim sanki bir şeyde güzellik bulamazsam çirkinliği tasdiklemiş gibi bir duyguya kapılıyorum ve bu duyguyu hiç sevmiyorum..

26 yorum:

 1. Vatanında, topragında ama yine de yalnız gecırılen bayramlar var bir de... Hayal bile kuramıyor insan. Sadece hatırlıyor eski bayramları. İçi yanarak, gözleri ıslak....

  Bayramınız kutlu olsun Güzel Anne. Bundan sonrakiler gönlünüzce olsun inşallah. Sevdiklerinizle çoğalan, çoğaldıkça derde şifa olan sevgi ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayramları yalnız geçiren insanları düşünemiyorum yüreğim ağırlaşıyor.

   İnsan ömrü hayatında yol aldıkça kurdum bağlar zayıflar bazen de yok olur Allah gönüllere şifa olsun inşallah bazen insan insana yetmiyor işte.

   Güzel dilekleriniz icintesekkur ederim Tülin hanım.
   Hep beraber inşallah,sevgiler❤

   Sil
 2. Mutlu bayramlar, dünyanın neresinden olursanız olun kalpte sevgi oldukça her gün bayram.
  Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgi dolu yürekler her gün coşkun duygular yaşayabilir bayramlar gibi size de güzel günler güzel bayramlar diliyorum tekrar Ezgi hanım çok teşekkür ederim❤

   Sil
 3. Öncelikle Hz. Allah kendisine yaklaşmak için yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul buyursun.

  Biz beşer arasındaki bayrama gelince, inan yurtdışındakinden pek farkı yok buranın da. Biz bedenen yakınız belki ama, siz de gönülde yakınsınızdır. Önemli olan da bu olsa gerek.

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun amin inşallah.

   Bir çok kişiden işittim bu sitemi insanlar pek gidip gelmez pek hatır sormaz olmuş yine de gün olur devran döner o kapılar yine çalınır eller yine öpülür diye ümit içindeyim.
   Benden de sevgiler❤

   Sil
 4. Sizin de bayramınız kutlu olsun. Ettiğiniz dualara, gönlünüzden geçirdiğiniz dileklere içtenlikle âmin diyorum.
  Gurbette olmak zor olsa gerek. Ama gönüller bir olsun.
  Hani; "Rabbim sevdiklerimizden uzak düşürmesin..vatandan topraktan uzak düşürmesin.." demişsiniz ya, buna bir tane de ben ekleyim; "Rabbim sevdiklerimizi gönlümüzden uzak düşürmesin" bu daha dayanılmaz oluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inşallah hayat değişken insanlar değişken evet ama kalıyor bazı şeyler ve umut her zaman var olmalı az veya çok kapımızı hep çalan olsun dilerim..

   Sil
 5. Bazı özel günlerde uzakta olmak daha fazla acıtıyor insanın canını, yaşanan gün daha da onemli hale geliyor malesef..içinde bulunduğu durumu kimse hissederek yaşamıyor zaten...siz sizin için uzulenlere çok da aldırmayın ,kendi bayramınızı yaşayın,nasip böyle... kutluyorum bayramınızı gonulden,mutlu bayramlar:)

  YanıtlaSil
 6. Bazı özel günlerde uzakta olmak daha fazla acıtıyor insanın canını, yaşanan gün daha da onemli hale geliyor malesef..içinde bulunduğu durumu kimse hissederek yaşamıyor zaten...siz sizin için uzulenlere çok da aldırmayın ,kendi bayramınızı yaşayın,nasip böyle... kutluyorum bayramınızı gonulden,mutlu bayramlar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ailen yanındaysa pek acıtmıyor onlar yoksa veya birisi uzakta ise o zaman burukluk oluyor ama sevgi ve aile bağları bir çok durumda şifa gibi gelir yüreğimize..

   Size de mutlu huzurlu bauramlar❤

   Sil
 7. Bayram elbette sevdiklerimizle güzel. Bayram birlik,kavuşma,yardımlaşma demek. Yurt dışında da insanın bir yanı eksik de olsa güzel bayramlar olur diye düşünüyorum. Gurbet insanımızı birleştirir. Baksanıza yabancı çocuklar bile gelmiş bayrama. Hem biliyor musunuz biz şu anda eşimin köyündeyiz ve fındık zamanı. Evimiz de var Çevremiz hep akraba dolu.Kardeşler,yeğenler...İnanır mısınız henüz kapımızı çalan olmadı. İş güç bahanesiyle herkes kendi dünyasında. İnanın bunun üzerine tez bile yazılır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanılır gibi değil nasıl gelmezler birbirimize yakın olmamız gerek özellikle şu ahir zamanda.

   İş güç hiç bitmez telaş hiç bitmez tabii ki de insan soluklanmak ister dost meclislerinde.

   Sevgi ve selamlar❤

   Sil
 8. Bayramınız kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
 9. Hadi orası yurt dışı. Peki burası? Tek çocuk gelmedi tek misafir gelmedi. Belki babamın misafir sevmemesi yüzünden ama küçükken yaşadığım, hatırladığım eski bayramları özlüyorum.


  Bana da beklerim. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahsen küçükken geçen bayramları pek özleyen biri değilim öyle nostaljik hatıralarım azdır bayramla ilgili çocuklarım olduktan sonra çok daha anlamlı oldu bayramlar kimbilir belki sizin de çocuklarınız olursa daha güzel ve anlamlı geçer bu günler.

   Uğrayacağım muhakkak.

   Sevgiler❤

   Sil
 10. Vatanından ayrı bayram yaşamanın zorluğunu bu bayram Suriyeli bir ailede anladım. Bir geleni biz vardık bir de işverenleri. Kimisi kimsesi yoktu ya gurbet içinde bir yara insanın. Her ortamda bayram yaşanır da o bayram her istediğinle yaşanmıyor maalesef. Vatanında geçireceğin bayramlar olsun. Geçmiş bayramın mübarek olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi aslında yurtta olanların pek fark etmediği bir durumdan bahsetmek isterim örneğin bayram sabahı akraban aramaz sormaz belki ama bakkalı manevi seyyar satıcısı mutlaka sana "İyi bayramlar" dileğinde bulunacaktır bunu duyacaksın bu duyuluyor ve sadece bu cümle bile veya diğerlerinin bayram telaşı ve hazırlığı bile insana bir nevi bayramı yaşatıyor,hissettiriyor.

   Örneğin sabah nazondan önce verilen bir selâ vardır ben o vakti çok kutsal çok duygusal buluyorum her zaman burada o bile yok senin bayramın yabancısı olduğun bu ülkede onlara hiç bişey ifade etmiyor ama Türkiye'de olan için durum böyle değil mutlaka o bayram havasını alıyor insan..

   Sizin de geçmiş bayramınız mübarek olsun umarım güzel geçmiştir❤

   Sil
 11. zaman geçse de bayramlar geldıgınde aılenın yoklugu ve hanı o bır laf var ya nerede o eskı bayramlar dedırtıyor uzaklar..

  YanıtlaSil
 12. Qürbətdə bayram bir az buruk yaşanır amma inanın daha həyəcan dolu olur. Yad ellərdə öz inancına, adət-ənənənə sahib çıxmanın, onu yaşada bilmənin tatlı qüruru olur ürəklərdə. Bayramınız mübarək olsun!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun yabancı bir yerde bayramlar biraz buruk geçiyor bazen ama bize özel günlerin başkaların sıradan günlerinde yaşanıyor olması da başka bir haz veriyor insana.
   Sizin de bayramınız mübarek olsun.

   Sil
 13. Buralarda bayram artık anlamını kaybetmek üzere. Hatta belkide kaybetti desem çok mu kabalık etmiş olurum ? Artık bayramlar tatil planları yapılacak bir zaman dilimi olmuş. Belki de haklıdır insanlar. Zor şartlarda çalışıyorlar, fırsatı değerlendirip tatil yapmalılar belki de. Bayram, bayram namazından sonra bitiyor. Geri kalan zaman dilimi ise standart zaten. Normal bir günün kalan bir kaç parçası. Gidecek yeriniz varsa güzel bayram. Bu arada yan tarafa koyduğunuz şarkı çok hoşuma gitti rahatlatıcı bir etkisi var. Hem şarkı için hemde bu güzel yazınızla beni eskilere götürdüğünüz için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatı ve biraz nefes almayı bir kaç güne sığdırma çabası belki de..Bayramı sevmeyen biri olabilir mi hiç ancak dediğiniz gibi insanlar yorgun bitkin şu bir kaç günlük bayram tatilinin içine bir çok şeyi sığdırıp hem dinlenmek hem gezmek hem sevdiklerini görmek hem de eğlenmek istiyor.

   O müzik kanalının parçaları karmadır her tür ruh haline hitap edebilir,sevgiler.

   Sil
 14. Canım buruk geçirme bayramlarını biz uzakta olsak yanındayız bayramın ilk günü koca kurban ile dört kişi uğraştık birden herkes hasta oldu gelmedi.Üç gün etleri koyacak yer bulamadık o kadar büyük almışki eşim dağıt dağıt bitmedi.Yaz sıcağı az daha kokacaktı etler yani biz de nasıl geçti anlamadık ama tatlı telaşlar bunlar geçmiş bayramın kutlu olsun:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya ne acı ve zor olmuş sizin için yine de zorluğuna rağmen ibadettir Allah kabul etsin kelebeğim.

   Sil